Amerika nemá dostatek peněz na oživení ekonomiky

New York - Oživení americké ekonomiky komplikuje nedostatek peněz, shodují se přední američtí ekonomové. Nedostatek peněz trápí spotřebitele, firmy, federální vládu, ale i jednotlivé státy unie. Náprava americké ekonomiky by prý mohla trvat i několik příštích let. Na trhu práce zatím nedochází k přijímání nových zaměstanců a mění se také postoje spotřebitelů. Americká ekonomika závislá na penězích z prodeje automobilů by mohla časem utrpět ztrátu kvůli přeorientování občanů na veřejnou dopravu.

Ekonom Ken Goldstein z výzkumné skupiny The Conference Board podotkl, že jedna z výzev nejen pro rok 2010, ale po docela dlouhou dobu bude otázka: „Kde jsou peníze?“ Protože to vypadá, že jich není dostatek. A to je podle něj důvod, proč bude trvat dlouho, než se ekonomika ze současné recese dostane. Goldstein je rovněž skeptický k dohlednému zlepšení na americkém pracovním trhu, který trpí velkou nezaměstnaností. Nezaměstnanost se na úroveň z doby před recesí bude vracet dlouho.

Na trhu práce nejsou známky toho, že by firmy začaly přijímat nové zaměstnance. Tato situace na trhu práce dělá vrásky americkému prezidentu Baracku Obamovi, který proto na 3. prosinec do Bílého domu sezval zástupce firem či odborů na zvláštní schůzku, na které se budou hledat recepty na vysokou nezaměstnanost. Co se týče Evropy, bude podle Goldsteina oživení ještě pomalejší než ve Spojených státech. „V Evropě totiž nemohou snižovat náklady tak jako my (v USA). Je tam komplikované propouštět lidi, a proto je v takovém prostředí obtížné snižovat náklady,“ uvedl. Naopak jihovýchodní Asie se díky Číně a Indii z problémů zřejmě dostane brzy.

Budoucnost asi bude ve znamení přepravního průmyslu

Mění se také postoje spotřebitelů. V příštích letech tak lidé zřejmě budou nakupovat úplně jiné věci než v minulosti. Určujícím produktem byl pro Spojené státy automobil. V budoucnu se ale spotřebitelé podle Davida Reslera, hlavního ekonoma pro Spojené státy společnosti Nomura Securities International, více obrátí k veřejné dopravě se všemi důsledky, které to bude mít pro ekonomiku. Ekonomiky závislé na automobilovém průmyslu jako Česká republika by se měly podle Goldsteina nové situaci přizpůsobit a zaměřit se spíše na přepravní průmysl.

Armáda amerických nezaměstnaných
Armáda amerických nezaměstnaných