Výstavba nových bytů poklesla o více než 5 procent

Praha - Ve třetím čtvrtletí byla v Česku zahájena výstavba 11 234 bytů, což bylo meziročně o 5,7 procenta méně. Nejvíce bytů se stavělo v rodinných domech, i tak však jejich počet meziročně klesl o téměř pětinu. Pokles Český statistický úřad zaznamenal také u bytů v nástavbách, přístavbách a vestavbách k rodinným domům. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku meziročně klesla o 26,4 procenta.

„Ve všech ostatních kategoriích byl oproti stejnému období roku 2008 vykázán růst. Počet zahájených bytů v bytových domech meziročně vzrostl o 8,7 procenta; byla zahájena výstavba 4 080 bytů,“ uvedl ČSÚ. Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný hodnotí čísla o zahájené výstavbě jako překvapující: „Uvážíme-li, že v současné době je poptávka po novém bydlení stále poměrně slabá a opatrná, je nárůst výstavby nových bytů v bytových domech zarážející.“

Byt jako investice už příliš netáhne

Průměrná podlahová plocha jednoho zahájeného bytu v nové bytové výstavbě byla ve třetím čtvrtletí 125,6 m2 s orientační hodnotou 22 400 korun za metr čtvereční. Podle Aleše Novotného, výkonného ředitele společnosti Central Group, navíc z trhu poměrně silně ustoupili klienti, kteří kupovali byty jako investiční příležitost.

Developeři se však shodují, že zájem lidí o nové bydlení je dost vysoký na to, aby se dál manévrovalo s cenami. „Já jsem hluboce přesvědčen, že cena bytů byla na dně v létě a bude tam maximálně do zimy, možná do jara letošního roku. Ale pak se ceny určitě budou zvedat,“ uvedl generální ředitel firmy Ekospol Evžen Korec.

Zájemci o nové bydlení mají ovšem stále větší problém dostat se k hypotéce. Finanční domy už totiž nedávají ve většině případů půjčku ve 100procentní výši hodnoty nemovitosti. „Máme nějaké požadavky na příjmy klienta. Prověřujeme, jestli bude moci hypotéku splácet a díváme se na jeho dřívější splátkovou minulost,“ zdůvodnil kroky bank mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Nedostatek financí od bank následně limituje i developery. Banky si je totiž pečlivě prověřují, než jim na úvěr kývnou. „Pokud je projekt na dobrém místě a s dobrým výhledem na to, aby byl rychle vyprodán, tak developer dostane lepší podmínky než firma, která staví projekt na místě, kde se nedá očekávat tak rychlý prodej bytů,“ vysvětlil Kofroň. Banky dnes navíc financují projekty jen tehdy, pokud investor má minimálně 40 procent vlastních prostředků.

Evžen Korec, generální ředitel Ekospol:

"Všechny byty, které jsme stavěli do doby recese, byly prodány vždycky před dokončením. V současné době jsme rádi, když máme projekt s dokončením prodaný."

Stavební úřady vydaly ve třetím čtvrtletí 30 557 povolení, meziročně o 9,6 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb meziročně vzrostla o 12,2 procenta na 118,8 miliardy korun. Orientační hodnota povolených staveb vzrostla u staveb na ochranu životního prostředí a u staveb ostatních. Naopak klesla u nebytových budov a u bytových budov.

Nové byty
Nové byty
Více fotek
  • Nové byty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/353/35247.jpg
  • Návrh podoby pražské čtvrti Bubny z pera společnosti Orco autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/743/74285.jpg