Během krize se zvyšuje hospodářská kriminalita

Praha - Během krize dochází ve firmách častěji k podvodům. Příčinou bývá strach pracovníků ze ztráty zaměstnání nebo přesvědčení, že konkurenti ve snaze získat zakázku uplácejí. Říká to studie společnosti PricewaterhouseCoopers. Ta se dotazovala vedoucích pracovníků více než tří tisíc společností v 54 státech světa včetně Česka. Průzkum prokázal, že nejčastějším typem podvodu je nyní zpronevěra majetku a trestný čin ve dvou třetinách páchají zaměstnanci působící na nižších pozicích. Firmy musí v důsledku krize paradoxně propouštět i zaměstnance z oddělení kontrol.

Podle výsledku průzkumu hospodářské kriminality vyplývá, že čtvrtina firem v České republice se stala obětí hospodářského podvodu. „V porovnání s celosvětovým průměrem nebo s regionem střední Evropy je to sice o něco méně, ale chtěli bychom poukázat na to, že většina podvodů byla zjištěna náhodou,“ řekl Michal Kohoutek z oddělení Forenzních služeb. Skutečné číslo tak bude podstatně vyšší. „Čtvrtina českých společností měla škodu vyšší než 100 tisíc amerických dolarů,“ uvedla výši částky Kateřina Holásek Dosedělová.

Nejčastějším typem podvodu je zpronevěra majetku, která je podle Kohoutka nejlépe zjistitelná. V důsledku hospodářské krize také došlo k nárůstu zkreslování finančních informací. „To vidíme jako velký problém, tento nárůst byl v ČR větší než v celosvětovém průměru,“ sdělil Kohoutek České televizi. Mnoho firem v období krize uměle vylepšuje své výsledky. Podle zprávy Transparency International narůstá rovněž případů korupce. „Korupce jako taková je velmi obtížně odhalitelná,“ konstatoval Kohoutek.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Lidé páchají podvody většinou ze strachu ze ztráty místa

Nejčastějšími pachateli jsou lidé uvnitř firmy, tedy její zaměstnanci. Zaměstnanci totiž mají o společnosti nejlepší informace, a to především o jejích kontrolních systémech. Podvody páchají spíše zaměstnanci na nižších pozicích. „V okamžiku, kdy jim hrozí, že budou propuštěni, cítí křivdu, je to snaha vzít si s sebou něco na cestu,“ míní Dosedělová. Pachatele vedla dříve k podvodům většinou chamtivost. Dnes se nejsilnějším motivem stává právě obava ze ztráty zaměstnání.

Přibývá také pojistných podvodů

S hospodářskou krizí souvisí i rostoucí počet odhalených pojistných podvodů. Za prvních devět měsíců letošního roku odhalila Česká pojišťovna pojistné podvody za 203 milionů korun, Kooperativa za 80 milionů. Drtivá většina případů pojistných podvodů se týká majetkového pojištění, přičemž převažují události týkající se motorových vozidel. Mezi tradičně nejproblematičtější území patří Praha, Karlovarský a tentokrát i Liberecký kraj.

Jak může vypadat pojistný podvod?

Majitelka činžovního domu pojistila dům na dvanáct milionů korun. Po roce v něm vypukl požár. Hasiči při vyšetřování odhalili důmyslný výbušný systém, který měl zničit celý dům. Podvod byl odhalen, majitelka z pojistky neviděla ani korunu.


„Letos jsou poměrně časté případy nedostatku likvidity nebo neúspěch podnikání, kdy se to klienti snaží řešit touto, řekl bych amorální cestou, to znamená, že počet pojistných podvodů stoupá v souvislosti s krizí,“ podotkl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Podvodníky neodradí ani to, že jim v případě odhalení pojistného podvodu hrozí až 12 let vězení.

Hospodářská kriminalita
Hospodářská kriminalita
Více fotek
  • Hospodářská kriminalita autor: ČT24, zdroj: PricewaterhouseCoopers http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1248/124789.jpg
  • Pojistné podvody autor: ČT24, zdroj: Česká pojišťovna http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1248/124790.jpg