Kalifornie zakázala prodej málo úsporných televizorů

Los Angeles - Kalifornie jako první stát USA zakázala do budoucnosti prodej televizorů s vysokou spotřebou proudu. Kalifornský energetický úřad ve středu přijal jednomyslně rozhodnutí, že do roku 2011 musí mít všechny nové modely televizorů prodávané ve státě o třetinu menší spotřebu elektřiny, než je nynější průměr. Do roku 2013  potom musí mít všechny televizory prodávané v Kalifornii spotřebu dokonce o 50 procent nižší než dosud. To se ale nebude týkat již provozovaných televizorů, kterých je v Kalifornii zhruba 35 milionů.

Podle propočtů úřadu může úspornější televizor ušetřit domácnosti za proud kolem 30 dolarů ročně (asi 511 Kč). V celé Kalifornii by to pak za deset let představovalo úsporu přes osm miliard dolarů (asi 136 miliard Kč). Provoz televizorů tvoří v současnosti asi deset procent nákladů na elektrickou energii v kalifornských domácnostech.

Kalifornie mívá v posledních letech značné problémy s nedostatkem elektřiny. Zvláště v letních vedrech, kdy je třeba využívat klimatizace, musí energetický úřad vyhlašovat regulační stupně. Při vyhlášení prvního stupně energetické regulace úřad vyzve k úspoře elektřiny, druhý stupeň znamená dobrovolné omezení odběru pro velké podniky výměnou za nižší cenu elektřiny. Při vyhlášení třetího stupně už dodavatel přerušuje dodávky elektřiny.

Televizory
Televizory