OECD: Ekonomiky vyspělého světa v příštím roce porostou více

Paříž - V příštím roce vzrostou ekonomiky 30 zemí vyspělého světa o 1,9 procenta, ovšem růst po letošním propadu o 3,5 procenta zůstane zřejmě nestabilní. Předpověď přinesla v dnešním pololetním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která tak zvýšila svůj odhad z červnové prognózy 0,7 procenta. Podle organizace čeká Českou republiku i Slovensko napřesrok oživení se shodným růstem ve výši dvou procent, což je více než očekává Česká národní banka. Ne všichni proto optimistické prognóze OECD důvěřují.

OECD očekává spolehlivější oživení až v roce 2011, kdy by všech 30 členských zemí mělo zaznamenat růst o 2,5 procenta. Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, po růstu o 2,4 procenta v roce 2010 další rok expanzi mírně zrychlí na 2,8 procenta. Naproti tomu země eurozóny posílí příští rok jen o 0,9 procenta, další rok však mají mít 1,7procentní růst.

Organizace odhadovala ještě v červnu, kdy globální recese spěla pomalu k závěru, pro USA v příštím roce růst jen o 0,9 procenta a pro eurozónu nulu. „Určitě jde o významné přehodnocení výhledu světové ekonomiky, které je způsobeno zlepšením situace ve finančním sektoru,“ tvrdí analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Zdrojem síly budou pro vyspělé země ekonomiky mimo OECD - zejména v Asii - a z nich zvláště Čína, uvedla OECD, k níž v Asii patří jen Japonsko a Jižní Korea. „Asijské ekonomiky nebyly krizí natolik zasaženy a například Čína pokračuje ve svém růstu,“ zmínil Mokráš.

Video Komentář Luboše Mokráše
video

Komentář Luboše Mokráše

Čína po letošním zpomalení růstu na zhruba osm procent zrychlí na více než deset procent, Indie příští rok posílí o 7,3 procenta a Brazílie o 4,8 procenta. S oživením ekonomiky se obnoví i růst světového obchodu, který po letošním propadu o 12,5 procenta vzroste napřesrok o šest procent a další rok o 7,7 procenta.

Hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov:

„Ve většině ekonomik OECD bude růst pravděpodobně kolísat kolem skromné úrovně. Až později se stane oživení dostatečně silným na to, aby začalo snižovat nezaměstnanost.“

V roce 2011 předpovídá organizace pro českou ekonomiku zrychlení růstu na 2,8 procenta. K postupnému oživení zde podle OECD povedou zvýšené investice a zahraniční poptávka, ovšem slabá domácí spotřeba se stane brzdou růstu. Naproti tomu Česká národní banka očekává v roce 2010 růst HDP o 1,4 procenta.

OECD Česku „vyčítá“ rozhazovačné podpůrné balíčky

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj dále upozorňuje, že českým vládám po dvou podpůrných balíčcích již nezbude prostor pro další zvyšování výdajů a rozpočtového deficitu. Na příští rok jsou sice schválena opatření ke snížení schodku, rozpočtovou konsolidaci však budou dlouhodobě brzdit rozsáhlé nevyřešené výdajové problémy ve zdravotnictví, důchodovém systému a sociální oblasti.

Růst v příštím roce ale bude stále příliš pomalý na to, aby pomohl vytvářet nová pracovní místa. Třeba v případě Česka může dojít podle některých ekonomů k obratu na trhu práce až ve chvíli, kdy ekonomika překročí tříprocentní růst. 

David Marek, ekonom Patria Finance:

„Jak negativní, tak i pozitivní šoky vstřebává Česká republika s určitým násobkem vůči eurozóně. Proto také letos propadne vývoj české ekonomiky výrazněji než eurozóna a naopak v příštím roce poroste o to výrazněji.“

Luboš Mokráš v rozhovoru pro Českou televizi prozradil, že by spíše důvěřoval prognóze ČNB a českých analytiků. „OECD využívá spíše obecnějších metod a čeští analytici přeci jen znají zdejší prostředí lépe,“ soudí Mokráš. Podle Mokráše bude ekonomika příští rok oslabena slabou domácí poptávkou, která souvisí s vysokou mírou nezaměstnanosti.

OECD odhaduje pro Slovensko výrazné urychlení ekonomického růstu na 4,2 procenta v roce 2011. Země bude těžit zejména ze zlepšení světového obchodu a obnovení přílivu přímých investic. I Bratislava však bude stát před nutností výrazně omezovat schodek veřejných financí.

Podle Elmeskova by centrální banky neměly nechávat úrok příliš nízko

Doporučení Elmeskova pak zní, aby v nynější situaci centrální banky nechávaly úrokové sazby na nízké úrovni a bránily se zejména riziku deflace. Vlády by se podle něj již neměly pouštět do nových stimulačních programů a naopak pracovat na plánech snižování deficitů a zadluženosti tak, aby se mohly začít uplatňovat hned při začátku plného oživení ekonomik.

Část pekingského Zakázaného města
Část pekingského Zakázaného města
Více fotek
  • Část pekingského Zakázaného města zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/215/21427.jpg
  • Jorgen Elmeskov autor: ČT24, zdroj: Internetové stránky Evropské komise http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1088/108799.jpg