Firma PA Export se ocitla v konkurzu

Praha - Městský soud v Praze poslal do konkurzu firmu PA Export, která dříve nesla název Škodaexport a od poloviny září byla v úpadku. Insolvenční řízení bylo s firmou PA Export na návrh společnosti Siemens Engineering zahájeno v polovině června. Při zářijovém vyhlášení úpadku činily závazky PA Exportu 879 milionů korun. Firma PA Export má problémy především kvůli zakázkám na stavbu dvou elektráren v Pákistánu. Ani jednání s vládou posléze nebylo úspěšné. Za oba ztrátové projekty teď zaplatí státní pojišťovna Egap přes miliardu korun.

Jaromír Harmach, samosoudce Městského soudu v Praze, zdůvodnil prohlášení konkurzu na PA Export tím, že úpadek dlužníka jako právnické osoby nebylo možné řešit oddlužením. Vzhledem k tomu, že nebyl podán návrh na povolení reorganizace, jiné řešení než konkurz nepřipadalo v úvahu. Prohlášením konkurzu přešlo na insolvenčního správce PA Exportu právo nakládat s majetkovou podstatou firmy. Pod insolvenčním návrhem se podepsali zástupci firem Siemens Engineering Praha, EnerSys Praha a Sigma Energoinženýring z Lutína u Olomouce, které jsou věřiteli PA Exportu.

Jednání s vládou skončilo bez výsledku

Úpadek firmy člen představenstva PA Exportu Štěpán Sádecký zdůvodnil tím, že na konci srpna krachla jednání s investory dvou elektráren v Pákistánu, jejichž výstavbu měla tato firma jako generální dodavatel na starost. Neúspěšná podle Sádeckého byla také jednání PA Exportu s ministerstvem financí. Sádecký rovněž navrhl premiéru Janu Fischerovi vytvořit společnou komisi, která by se problematické projekty v Pákistány pokusila vyřešit, na což nedostal zpětnou reakci.

Za oba ztrátové projekty v Pákistánu bude muset státní pojišťovna Egap zaplatit přes miliardu korun. K platbě pojišťovnu vyzvala státní Česká exportní banka a HSBC Bank. Zmíněné banky totiž poskytly záruky na financování pákistánských projektů. Sádecký na konci června podal vůči bankám ČEB a HSBC trestní oznámení. V trestním oznámení Sádecký banky podezřívá, že se snažily přimět PA Export k převodu těchto pákistánských projektů na firmu BTG Energy.