Dovoz bot z Číny a Vietnamu zase o něco snadnější

Brusel - Poradní výbor zemí Evropské unie dnes odmítl návrh Evropské komise na patnáctiměsíční prodloužení antidumpingových cel na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu. Podle zdrojů agentury Reuters komise i přes porážku chce, aby o jejím návrhu příští měsíc hlasovali ministři členských zemí. Proti plánu se postavilo 15 členských států, deset z nich podpořilo komisi a dva se zdržely hlasování. Výsledek odpovídá dosavadní situaci, kdy je většina zemí EU pro zrušení cel a proti stojí pouze země se silnou domácí výrobou obuvi.

Výrobci z některých zemí obvinili Čínu a Vietnam z dotování levné výroby obuvi. Bruselská komise potom v roce 2006 pod tlakem uvalila na dva roky antidumpingová cla ve výši 16,5 procenta na obuv z Číny a 10 procent na obuv z Vietnamu. Brusel nakonec cla loni v říjnu prodloužil až do přezkoumání situace. Většina členských států ale byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace (WTO). Minulý měsíc pak Brusel navrhl kompromis, který měl usmířit Peking a globální výrobce obuvi a nerozhněvat protekcionisticky zaměřené země vesměs z jihu Evropy.

Jiří Barták, mluvčí Generálního ředitelství cel:

„Veškeré clo, které se vybere, odchází do společné evropské kasy, každý stát, který na tom spolupracuje si nechává 25 procent.“

Komise by v normálním případě mohla navrhnout zavedení definitivních cel na pět let. V otázce cel na obuv se země EU rozdělily na dva tábory. Okamžité zrušení cel ještě před klíčovým předvánočním obdobím podle diplomatů podporuje mezi dalšími i Česká republika. Země se silnou domácí výrobou obuvi chtějí cla spíše zachovat.

Na výši celní hodnoty je dle Bartáka přímo navázán i výběr DPH, takže pokud by došlo ke snížení sazeb, došlo by i ke snížení DPH. Ceny obuvi se přitom podle evropských výrobců zvedly od zavedení cla zhruba o 10 procent a za tu dobu za něj zaplatily asi 800 milionů eur, tedy přes 20 miliard korun.