Pardubické letiště bojuje o přežití

Pardubice – Krize letectví dorazila i do Pardubic. Počet odbavených letů rapidně klesl, z Pardubic zatím letos odletělo téměř o třicet tisíc turistů méně než ve stejném období loni, což znamená téměř 50procentní propad. Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje civilní část letiště, nyní bojuje o přežití. Tvrdí ale, že s pomocí radnice letiště zachrání. Musí ale výrazně šetřit. Sáhla už na platy svých zaměstnanců, investice, seškrtala i výdaje na provoz.

Nejvíce letů zrušily ruské společnosti, které do Pardubic přepravovaly desetitisíce lidí ročně. „Zavinila to samozřejmě vysoká devalvace rublu,“ podotkl ředitel společnosti EBA Jan Andrlík. Prudká devalvace rublu z počátku letošního roku znehodnotila úspory Rusů a ti teď nemají peníze nazbyt.

Pardubický kraj i radnice chtějí civilní provoz zachovat za každou cenu. Připravena je i krajní varianta, kdy by letiště získalo překlenovací finanční injekci. „Jako město finanční podporu letišti zcela jistě poskytneme,“ uvedla radní Pardubic Štěpánka Fraňková.

Slevit se ale přesto muselo z plánovaných investičních akcí. Nový terminál, který měl stát až dvě miliardy korun, v Pardubicích asi jen tak nebude. „Musíme šetřit i na tom projektu, protože finanční krize tady je. Nicméně je úplně jasné, že to letiště musíme zatraktivnit, protože jinak ani do budoucna po skončení krize nezískáme dostatek nových cestujících,“ míní radní Pardubického kraje Jan Tichý. Investovat by se proto mělo zejména do infrastruktury v okolí letiště.

Fakta o Letišti Pardubice

  • Letiště má statut veřejného mezinárodního letištěse smíšeným civilním a vojenským provozem.
  • Jako civilní letiště funguje od roku 1995.
  • Až do roku 2003 byl civilní provoz velmi omezený, ještě v roce 2002 pardubické letiště odbavilo jen 3 872 cestujících.
  • Za celý rok 2008 letiště odbavilo 86 863 cestujících.