„Jsme vaší jistotou v nejisté době,“ hlásá firma, která připravila klientku o dům

Třebechovice pod Orebem – Zdědila dům, ale neměla na vyplacení bratra, tak si půjčila. Takhle začíná příběh paní Maiksnarové z Třebechovic. Pomoc jí nabídla firma Teplická investiční, která ráda poskytuje půjčky lidem v nouzi. Lidé v tísni často podepisují věci, které by za normálních okolností nepodepsali a dostávají se do neřešitelné situace, stejně jako paní Maiksnarová, která dluh nestíhá splácet a může přijít nejen o zděděný dům, ale i o byt, který firmě upsala.

Paradoxní situace začala tak, že paní Maiksnarová zdědila dům za 1,5 milionu, 600 tisíc ale měla z dědictví vyplatit bratrovi. Tuto částku ale neměla k dispozici a bratr navrhl exekuci. Do situace pak vstoupil zástupce Teplické investiční Semerád a paní Maiksnarové půjčil 760 tisíc, který pokryl částku dlužnou bratrovi a poplatek exekutorovi.

Podmínky lichvářské půjčky

Dlužnice ale musela na půjčující firmu přepsat zděděný dům, byt a majetek celkem za tři miliony. „My požadujeme trojnásobek zajištění hodnoty půjčené,“ řekl Semerád ČT. Úroky z půjčené částky jsou navíc extrémně vysoké, činí 34 procent ročně a paní Maiksnarová již tři měsíce nestíhá půjčku splácet. Teplická investiční ji začíná přičítat sankce a hrozí zabavením majetku, které může skončit i vystěhováním.

Za sedm let má dlužnice půjčku uhradit. Celkem musí zaplatit 1,8 milionu, což je víc než dvakrát více, než si půjčila. „To splňuje všechny znaky lichvy a já bych řekl i podvodu, protože se tu jedná o zneužití situace člověka, který je ve složité situaci, v tísni, a také se neorientuje ve složitém právním prostředí,“ uvedl radní Třebechovic Vladimír Derner /KDU-ČSL/. „Nejsme lichváři, ale investoři,“ odpovídá mu Semerád.

Paní Maiksnarová není jediná, kdo se spálil. V Třebechovicích přišla o dům i paní Balážová. I jí pomáhala Teplická investiční. Paní dlužila 60 tisíc, skončila na ulici.