Továrny Opelu se zavírat nebudou, plánuje GM

Frankfurt nad Mohanem - Americká automobilka General Motors by chtěla zachovat všechny továrny evropské divize Opel, i když plánuje snižování kapacit. Restrukturalizaci povede sama, Opel neprodá. Podle šéfa evropských aktivit GM Nicka Reillyho si reorganizace vyžádá zánik až 10 tisíc pracovních míst.

„Nemusíme uzavírat vůbec žádná pracoviště. To, co musíme udělat, je odbourat část kapacit,“ řekl Reilly. Plánované kroky vyvolalo v Německu velké rozhořčení. Zaměstnanci se obávají, že GM přikročí k výraznému snižování počtu pracovních míst i uzavírání továren.

Opel v Evropě zaměstnává zhruba 46 tisíc lidí. Ve čtyřech německých závodech jich pracuje zhruba 25 tisíc, zbytek v dalších evropských zemích, například v Británii, Španělsku a Belgii, kde se automobily taktéž vyrábí.

Podle internetových stránek listu FAZ Automobilka GM doufá, že na financování plánované restrukturalizace získá příspěvek od evropských vlád, protože bude stát okolo 3,3 miliard eur (zhruba 85 miliard korun). Reilly tento týden uvedl, že firma má k dispozici dvě miliardy eur z vlastních zdrojů. Podrobnosti o restrukturalizaci by GM měla představit v následujících týdnech.

Historie rozhodnutí GM o neprodání Opelu

Americký koncern GM získal překlenovací úvěr 1,5 miliardy eur, aby udržel Opel v provozu v době, kdy pro něj hledal nového majitele. Koncern již splatil 200 milionů eur. „Předpokládáme, že zbytek zaplatíme do 30. listopadu,“ napsal ve zprávě finanční ředitel GM Europe Enrico Digirolamo. Podnik tak reagoval na slova kancléřky Angely Merkelové, která vyzvala GM k rychlému předložení přesvědčivého plánu na ozdravení Opelu. Dodala, že firma GM bude muset nést většinu nákladů na restrukturalizaci Opelu sama.