Tymošenková slíbila dodržování dohody o tranzitu plynu

Jalta/Moskva- Ukrajina bude pečlivě dodržovat dohodu o tranzitu ruského plynu do Evropy. Uvedla to ukrajinská premiérka Julija Tymošenková při setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem, které bedlivě sleduje Evropská unie. Napětí mezi Kyjevem a Moskvou se předtím vyostřilo, když Kreml obvinil ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka z vydírání.

Kreml reagoval na dopis, kterým dnes Juščenko vyzval svého ruského partnera Dmitrije Medveděva, aby se zasadil o změnu dohody o dodávkách ruského zemního plynu. Dohoda je podle Juščenka pro Ukrajinu příliš tvrdá, Kreml ale Juščenkovi těsně před schůzkou v Jaltě vzkázal, že svým požadavkem vydírá celou Evropu. Schůzka v Jaltě potrvá do pátku. „Jsme kategoricky proti tomu, abychom energetickou bezpečnost Evropy činili závislou na ambicích ukrajinských politiků. A myslíme si, že pokusy strašit Rusko a Evropu tím, že někdo bude předpovídat krizi kolem dodávek plynu, spadají do sféry politického vydírání,“ řekl poradce Kremlu pro zahraniční politiku Sergej Prichodko.

Rusko je podle Prichodka otevřeno dialogu, co se otázek ohledně plynu týče, nevidí ale žádný důvod ke změně smluv z letošního ledna. Spor mezi Moskvou a Kyjevem se každý rok zpravidla vystupňuje kolem Nového roku, kdy začínají platit nové smlouvy. Spor se většinou týkal poplatků, které Ukrajina hradí za odběr ruského plynu pro svou potřebu, ale také poplatků za tranzit ruského plynu dál na západ Evropy.

Ruský premiér Putin evropské země varoval, že Ukrajina možná nebude schopna plnit závazky vůči ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom. Vyzval proto Evropskou unii, aby Ukrajině půjčila alespoň miliardu dolaru (asi 17,2 miliardy korun), a pomohla jí tak s platbami za odběr plynu. Evropa už kvůli sporu mezi Kyjevem a Moskvou v minulosti několikrát zůstala bez plynu a nechce, aby se taková situace opakovala.