Eurovia Air: Do Česka přiletí nová společnost

Praha - Na českém trhu chce uspět nová letecká společnost Eurovia Air, která se chce zaměřit výhradně na chartery, tedy lety pro klienty českých cestovních kanceláří mířící k moři. Za firmou, která chce konkurovat velkým dopravcům, stojí mimo jiné ostravský podnikatel Daneš Zátorský. Nová společnost má začít provoz příští rok na jaře a plánuje zaměstnat kolem padesáti lidí. Informaci přineslo dnešní vydání Mladé fronty Dnes.

Přestože Eurovia Air dosud žádná letadla nemá, některé cestovky ji už uvádějí ve svých katalozích jako dopravce na příští rok. Jedná se většinou o firmy, které létaly letošní sezonu se slovenským Seagle Air, který je před krachem. I proto má již nyní Eurovia Air přibližně sedmdesát procent kapacit na příští rok nasmlouvaných. 

Nová letecká společnost plánuje operovat se dvěma Boeingy 737, které si pronajme na provozní leasing. Boeing nové generace řady 700 bude umístěn do Prahy, druhé, starší letadlo téže řady bude mít zázemí v Ostravě a v Brně. Jedná se o menší letadla, než kterými na charterech létají konkurenční ČSA a Travel Service. 

Za firmou stojí bývalý policista Zátorský

Podle předsedy představenstva firmy Tomáše Jandečky stojí za novými aerolinkami tři čeští podnikatelé. Zatím je známé jméno jen jednoho z nich, a to je bývalý vyšetřovatel severomoravské kriminálky Daneš Zátorský. Ten dnes ovládá holding Geofin, pod který patří kromě stavebních firem i aerolinky Job Air a letecké opravárenské středisko CEAM v Ostravě-Mošnově.

Podnikatel Zátorský nechtěl k nové společnosti nic uvést, dokud prý není projekt rozjetý. Uvedl ale, že vlastní boeingy si chce pořídit i Job Air a že se plánuje spuštění pravidelných linek z Ostravy s většími letadly, která budou létat do středně vzdálených destinací.

Pohled do letadla Boeing 747
Zdroj: Wikipedia