Soud dnes podruhé omilostnil podnikatele Karla Takáče

Praha - Pražský soud dnes podruhé osvobodil Karla Takáče, někdejšího šéfa představenstva zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum. Takáč byl zproštěn obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z předlužení společnosti Médeia Bohemia. Pražský městský soud obžalovaného osvobodil již na jaře 2007, ale odvolací senát Vrchního soudu v Praze jeho rozhodnutí zrušil. S osvobozením Takáče tak kauza definitivně končí. Obžaloba Takáče vinila z toho, že majetek společnosti Médeia Bohemia zatížil v roce 2002 dluhem přesahujícím 583 milionů korun.

„V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ uvedl dnes předseda prvoinstančního senátu Petr Braun. Takáč i státní zástupkyně Dagmar Máchová se práva na odvolání vzdali. Poškození byli odkázáni s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení. Takáče pražský městský soud osvobodil poprvé již v březnu 2007. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze ale později rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Podřízený soud měl hlavně zjistit skutečnou hodnotu pohledávek v okamžiku jejich nákupu a k případu přizval znalce. Právě nový znalecký posudek se stal hlavním důkazem. Pohledávky, o něž v případu šlo, bylo tehdy možné považovat za bonitní a obchod s nimi za legální a oprávněný. Soud tak vyhověl návrhu Takáčova advokáta Oldřicha Chudoby a jeho klienta osvobodil. „Závěry znaleckého posudku plně potvrzují skutečnost, že obžalovaný Takáč vykonal vše tak, jak měl,“ řekl Chudoba při závěrečné řeči. 

Takáč měl jako šéf představenstva dobře znát situaci ve společnosti

Obžaloba tvrdila, že Takáč jako předseda představenstva společnosti Médeia Bohemia koupil několik pochybných pohledávek za stamiliony korun od ČSOB a od firem Slovenské telekomunikácie a Maso Planá. Celkem tři smlouvy o postoupení pohledávek uzavřel v únoru a březnu roku 2002. Protože Médeia na nákup pohledávek neměla finanční prostředky, Takáč zaplatil 4,5 milionu korun a na zbytek částky vystavil směnky. Majetek společnosti tak údajně zatížil dluhem přesahujícím 583 milionů korun. Podle obžaloby ale musel Takáč jako vedoucí pracovník situaci ve společnosti dobře znát.