Policisté a hasiči chtějí protestovat proti snížení platů

Praha - Policisté, hasiči a členové dalších odborů chtějí protestovat proti snížení platů ve chvíli, kdy bude sněmovna ve třetím čtení jednat o rozpočtu. Demonstrace proběhnou pravděpodobně někde mezi budovou sněmovny a Strakovou akademií. Podle šéfa policejních odborů Milana Štěpánka se na tom dnes dohodli zástupci odborů na koordinační schůzce. Rozpočet se do třetího čtení dostane nejdříve ve středu 9. prosince. Čtyřprocentní snížení platů státních zaměstnanců od 1. ledna příštího roku předpokládá již schválený vládní balíček úsporných opatření. Do protestů proti snižování mezd se pravděpodobně zapojí více odborových organizací.

Dnešní schůzky se účastnily rovněž odbory školství, státních zaměstnanců, civilních zaměstnanců armády a jiné. Ministr vnitra Martin Pecina dříve navrhl organizovat demonstraci před sněmovnou. To ale zakazuje zákon. Odboráři proto přesné místo zatím neznají. Kromě hlavní demonstrace při třetím čtení rozpočtu uspořádají podle Štěpánka policisté možná i menší akci při druhém čtení.

Snížení platů možná odradí policisty od práce

Čtyřprocentní pokles platů státních zaměstnanců má přispět ke snížení deficitu návrhu státního rozpočtu na příští rok, jehož výše by mohla ohrozit stabilitu státního hospodaření. Úspory ale kritizují odboráři. Snížení platů policistů by totiž mohlo vést k jejich odchodu ze sboru a snížení bezpečnostního standardu. Policisté a hasiči si rovněž stěžují, že s nimi o chystaných škrtech v rozpočtu nechce jednat ani ministerstvo vnitra, ani předseda vlády Jan Fischer.

Návrh státního rozpočtu nyní projednává Poslanecká sněmovna. Základní parametry rozpočtu už sněmovna schválila v takzvaném Janotově balíčku. Pro příští rok se předpokládá schodek 162,7 miliardy korun, příjmy by měly být zhruba 1,022 bilionu a výdaje 1,185 bilionu korun.

Ministr financí Eduard Janota
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24