Pražské hotely nabízí nadmíru lůžek - a prodělávají

Praha - Pražské hotely patří v současné době k nejméně výnosným v Evropě. Podle studie společnosti Deloitte klesl v období od ledna do září výnos na jeden pokoj meziročně o 26 procent na 1160 korun (cca 45 eur). Evropský průměr se přitom pohybuje kolem 58 eur. Příčinou je stále větší nabídka lůžek. V pražských hotelech přespalo za tři čtvrtletí 2,86 milionu cizinců, tedy o 8,2 procenta méně než loni. Hotelům zřejmě nepomůže ani konec hospodářské krize a budou muset svou pozornost věnovat především tuzemským turistům. Hotely v Praze jsou v evropském průměru jedny z nejlevnějších.

Podle partnerky Deloitte Diany Rádl Rogerové je dokončování nových nadbytečných hotelových kapacit závažným problémem způsobujícím pokles hotelového trhu. Rogerová si rovněž nemyslí, že by se situace v blízké budoucnosti změnila. „Uvedený nadbytek hotelových kapacit bude přetrvávat i po odeznění ekonomické recese, hotely budou muset pokračovat v úsporných opatřeních, orientaci na jiné zákaznické segmenty,“ dodala Rogerová.

Jinými zákaznickými segmenty mají být hlavně tuzemští klienti, ale i turisté z Asie. Podle Českého statistického úřadu nabízela Praha loni o 8000 více lůžek než předloni. Praha svou kapacitou převyšuje i významná turistická centra, jako je Vídeň, Mnichov nebo Barcelona. Jen letos se v hlavním městě otevřelo několik velkých luxusních hotelů. Kvůli tomuto vývoji na trhu patří Praha na okraj Evropy i v dalších ukazatelích. Obsazenost pražských hotelů ke konci září meziročně klesla na 56,6 procenta z 65,6 procenta. Pražské hotely patří k nejlevnějším, průměrná cena pokoje je 2053 korun (cca 80 eur) za noc.