Evropská unie pomůže českým mlékařům

Praha - Čeští producenti mléka dostanou 150 milionů korun jako mimořádnou pomoc v době krize na trhu s mlékem. Návrh schválili ministři zemědělství EU. Evropská unie evropským zemědělcům rozdělí celkem 300 milionů eur (zhruba 3,8 miliardy korun). Podporu již schválil i Evropský parlament. Podle českého ministra zemědělství Jakuba Šebesty je to další nástroj, jak ulevit producentům mléka v jejich nelehké situaci. Původní odhad ministerstva zemědělství, že každý český producent mléka dostane asi 50 000 korun, nakonec tedy platit nebude.

Peněz pro producenty bude k dispozici více. Podporu získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření. Evropský mlékárenský sektor se již několik měsíců nachází v krizi, kterou zapříčinil pokles výkupních cen. Problémům musí čelit i čeští zemědělci, podle Šebesty se však jejich situace začíná mírně lepšit. Zatímco minulý měsíc se výkupní cena litru mléka pohybovala pod šesti korunami, nyní je to 6,20 koruny a 6,50 koruny.

Zemědělci: Mimořádná dotace je příliš nízká, nic nevyřeší

„Když to spočítáte, kolik to bude dělat na jeden litr mléka, které se v České republice za rok vyprodukuje, tak je to přesně 5,5 haléře. Tato částka s trhem nic neudělá,“ řekl ČT24 prezident agrární komory Jan Veleba.


Evropská unie se také již před časem dohodla na prodloužení intervenčních nákupů či podpory soukromého skladování. Členské státy navíc nově budou moci od jednotlivých zemědělců kvóty vykupovat. Právě toto opatření však situaci v Česku zdaleka neřeší i kvůli tomu, že Češi nejsou schopni vyčerpat ani současné kvóty a v současnosti jim k jejich vyčerpání chybí zhruba 4,5 procenta. Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Kvóty se každým rokem zvyšují, a to až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny.

„Všechny tyto kroky intervenčních nákupů nebo subvencovaná podpora vývozu mlékárenských výrobků jsou jen odkladná opatření. Peníze to nevyřeší, vyřeší to změna systému,“ řekl agrární analytik Petr Havel.

Brusel rovněž bude moci v mimořádných situacích, jako je například současná krize v mlékárenském průmyslu, rozhodovat bez posvěcení členských států. Zatímco dosud museli všechna „záchranná“ opatření schvalovat ministři zemědělství, příště by mělo stačit jen rozhodnutí Evropské komise. Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil.