Slovinsku se otevřou dveře OECD

Lublaň – Slovinsko očekává svůj vstup do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v příštím roce. Sdělil to na dnešní tiskové konferenci slovinský ministr hospodářství Matej Lahovnik. Bývalá jugoslávská republika by se tak stala 31. členem prestižního klubu vyspělých demokratických zemí s tržní ekonomikou. „Očekáváme, že Slovinsko se k OECD připojí příští rok, což bude v dlouhodobém pohledu důležité, protože to ustaví obraz země jako bezpečného cíle zahraničních investic,“ uvedl Lahovnik.

Slovinsko v roce 2004 vstoupilo do Evropské unie a v roce 2007 přijalo společnou měnu euro. Pařížské ústředí OECD pozvalo Slovinsko spolu s Ruskem, Chile, Estonskem a Izraelem v roce 2007 k jednáním o členství. Žádná z těchto zemí zatím do seskupení nevstoupila a OECD si pro dokončení rozhovorů o členství časový harmonogram nevytyčila.

OECD vznikla po druhé světové válce jako klub nejbohatších demokratických zemí. Až do 90. let byla seskupením 24 západních zemí, během minulého desetiletí však byly nově přijaty Mexiko, Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Jižní Korea.