Česko patří mezi podnikatelské superstáty

Praha - Česká republika patří spolu s Polskem, Tureckem, Francií a Německem mezi podnikatelské superstáty. Vyplývá to ze zprávy HSBC a společnosti Future Laboratory, která na Česku oceňuje především sílící ekonomiku, důraz na inovace, pružný přístup k podnikání a pokračující investice do technologií. I když budou i nadále evropskému hospodářství dominovat velké státy, role malých podnikatelsky orientovaných ekonomik bude rovněž významná.

Česko šlo v porovnání s ostatními evropskými zeměmi do recese s nízkým rozpočtovým deficitem a vláda podnikla kroky, aby rozpočtová situace neznemožnila další optimální a dynamický ekonomický vývoj, popsal hlavní výhody České republiky ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Bank Andrew Blach. Tato síla a optimismus plynoucí ze zprávy jsou podle něj pro Česko klíčovým faktorem a firmy by se podle toho měly zařídit.

Zástupci 69 procent firem podnikajících v Česku podle zprávy soudí, že podnikům se bude v nadcházejících letech dařit lépe. Jen pět procent si jich myslí, že bude ekonomický vývoj naopak horší. Respondenti rovněž předpovídají, že dařit se bude zejména společnostem, které vsadí na inovace (50 procent), využijí internetu (50 procent) či dají přednost investicím do technologií (43 procent).

„V následujícím desetiletí budou evropské ekonomice nadále dominovat Francie, Německo, Španělsko, Itálie a Británie, už jen kvůli velikosti svého trhu. Ovšem právě podnikatelské modely a finanční postřehy z menších ekonomik, jako je Česká republika, umožní evropským firmám přehodnotit, co to znamená úspěch v podnikání,“ dodal Tom Savigar z Future Laboratory.