Léčba bankovního sektoru se může stát návyková

Frankfurt nad Mohanem – Bankovnímu sektoru hrozí, že získá návyk na rozsáhlé objemy levných půjček, jimiž je od loňské eskalace finanční krize zásobují centrální banky vyspělých zemí. Upozornil na to na Evropském bankovním kongresu ve Frankfurtu šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Zdůraznil, že tento přísun likvidity bude z trhu stažen, jakmile se ekonomická situace vrátí k normálu.

„Krizová léčba a silné léky jsou někdy zapotřebí. Pokud se však bude jejich užívání prodlužovat, může to vést k závislosti, a dokonce i k chorobnému návyku,“ řekl Trichet v projevu nazvaném „Po krizi“. Dále varoval, že daňoví poplatníci nebudou tolerovat, jestliže se finanční sektor vrátí k nadměrně rizikovým aktivitám a příliš štědrým prémiím.

„Pokud by Evropská centrální banka připustila, že by ta nadměrně expanzivní měnová politika pokračovala déle, než je nutné, pak by skutečně v budoucnosti hrozilo rozjetí inflace,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Trichet také uvedl, že přes poslední příznivý vývoj ve finančním sektoru je ještě brzy konstatovat, že krize skončila. Banky se nyní podle něj musejí soustředit na posílení svých bilancí a kapitálu a nespotřebovávat zisky na výplatu akcionářských dividend a zvyšování platů bankéřů.