Venezuela znárodnila čtyři banky

Caracas - Venezuela převzala kontrolu nad čtyřmi menšími bankami - Canarias, Confederado, Bolívar a ProVivienda (BanPro). Podle venezuelského ministra financí Alího Rodrígueze stát k tomuto rozhodnutí přivedly údajné problémy s provozem a nevysvětlitelné navyšování kapitálu bank. Znárodňování je přitom ve Venezuele poměrně obvyklé, tamní levicový prezident Hugo Chávez již nechal znárodnit třeba několik ropných společností a cementáren.

Znárodněné banky v září koupila skupina investorů v čele s podnikatelem Ricardem Fernándezem, který je aktivní i v potravinářském průmyslu a prodává zboží síti státem podporovaných obchodů.

Rodríguez uvedl, že vláda převzala kontrolu nad bankami, protože se obává o jejich úvěrové portfolio a objevily se problémy s vysvětlením původu nového kapitálu bank. Banky také nesplnily část svých povinností a zřejmě byla porušena některá pravidla při jejich převzetí. Banky by měly i nadále vykonávat veškeré bankovní operace a má být rychle vypracován plán na vyřešení všech jejich problémů. Zatím není jisté, jak dlouho banky pod státní kontrolou zůstanou.

Venezuelskému bankovnímu sektoru dominuje deset bank, které kontrolují asi 70 procent všech financí. Znárodněné banky mají na trhu zhruba šestiprocentní podíl. Podle analytiků jsou všechny čtyři banky velmi malé a vládní intervence by neměla způsobit další problémy v systému.