Čokoládové panství Cadbury na prodej

New York – Kdo koupí britské království cukrovinek Cadbury? Americký výrobce čokolády Hershey Co. stále uvažuje o společné nabídce s italskou firmou Ferrero a za Cadbury se chystá nabídnout nejméně 17 miliard amerických dolarů, tedy asi 297,1 miliardy korun. Překonal by tak konkurenční firmu Kraft Foods Inc, která je ochotna dát 16,5 miliardy amerických dolarů.

Podle listu Wall Street Journal chce Hershey nabídnout deset miliard v hotovosti plus nové akcie za dvě miliardy dolarů a další peníze získat od investorů. Firmy Hershey i Cadbury se odmítly ke zprávě vyjádřit.

Americký potravinářský koncern Kraft předložil na Cadbury počátkem listopadu nepřátelskou nabídku za 9,8 miliardy liber (asi 280 miliard Kč) v hotovosti a akciích. Proti předchozí nabídce, kterou Cadbury odmítla, je suma nižší o 3,8 procenta. Podle Kraftu je ovšem v ceně prémie proti ceně akcií před zářijovým vyhlášením záměru. Cadbury snahy o nepřátelské převzetí odmítla.

Vyhlídky spojení mezi Cadbury a americkým Kraftem vyvolaly v Británii zděšení. V zemi je 195 let starý podnik oblíbenou a uznávanou značkou a její Dairy Milk je v zemi nejprodávanější čokoládou.