Chcete kupovat byt? Počkejte si na aukci

Praha - Developeři ve Spojených státech se v době celosvětové krize rozhodli změnit prodejní strategii - byty, které nejdou na odbyt, vydraží, přičemž vyvolávací cena bývá asi o polovinu nižší než ta prodejní. Podobné aukce nyní začínají přicházet i do Česka. Například v prosinci proběhne dražba jednotek z projektu Rezidence Císařka nebo bytů v secesním domě na pražských Vinohradech.

Podkroví s několika pokoji, střešní okna, balkón a moderní příslušenství v New Yorku s vyvolávací cenou od 300.000 dolarů. Tedy zhruba 5 milionů korun. Nabídka v aukci je o polovinu nižší než při původním prodeji. Pro zájemce je to šance, jak získat kvalitní bydlení za slušnou cenu. Developerům zase aukce pomáhají v krizi získat prostředky ke splácení svých závazků. Obří zisky však od tohoto způsobu prodeje čekat nelze. „Podstatným důvodem, proč pořádáme aukce, je, že procházíme úvěrovou krizí, trh s bydlením spadl od září 2008 všude o 20 až 30 procent. A aby developeři s projektem pohnuli, musejí jít s cenami dolů,“ vysvětluje důvody aukcí Jonathan Miller z firmy Miller Saumel Inc. 

Ve Spojených státech je aukce bytů oblíbená. Před několika dny se například dražily luxusní byty v Brooklynu - původně za ně majitel chtěl v přepočtu víc než 8,5 milionu korun. Vyvolávací cena byla ale dokonce o tři čtvrtiny nižší. Vítězové je nakonec získali oproti původní částce o polovinu levněji.