Motorola se vrací na český trh

Praha – Americká společnost Motorola se po delší odmlce vrací na český trh s mobilními telefony. Počátkem příštího roku firma do obchodů uvede telefony Cliq a Milestone s operačními systémy Google Android. Podle ředitele české pobočky Motoroly Petra Špinara se jedná o první produkty vzešlé z nové podnikové strategie. „Dříve jsme představovali jeden model za druhým. Teď se spíše než na kvantitu chceme soustředit na kvalitu,“ řekl Špinar.

Nová nabídka přichází poté, co se společnost v posledním roce v Česku zcela odmlčela. „Telefony Motorola zmizely z nabídky všech tří českých operátorů s výjimkou O2, který doprodává poslední kusy modelu W230. Telefony Motorola nejsou dostupné ani ve volném prodeji,“ řekl šéfredaktor serveru MobilMania.cz Tomáš Doseděl. „S trochou nadsázky se dá říci, že Motorola z českého trhu zmizela,“ dodal.

Ve východní Evropě Motorola prodala necelých 315 tisíc přístrojů, zatímco nejúspěšnější Nokia přes devět milionů. Divize mobilních telefonů Motoroly se před rokem dostala do hlubokých problémů i přesto, že má za sebou úspěšné prodeje několika kultovních mobilů, kterými byly třeba modely StarTac nebo Razr. Podle některých odborníků totiž neumí navázat na úspěch a včas upustit od přístroje, jehož potenciál již klesá. Za poslední tři roky podíl Motoroly na světovém trhu s mobilními telefony klesl o 15 procentních bodů.