Automobilky očekávají zpomalení růstu prodeje

Kuang-čou – Japonská automobilka Toyota Motor i její americký konkurent General Motors (GM) očekávají v příštím roce zpomalení růstu prodeje v Číně. Uvedli to dnes představitelé firem na autosalonu v čínském městě Kuang-čou. Poptávka po autech v Číně byla loni zasažena hospodářskou a finanční krizí, letos však za pomoci vládních opatření prudce oživila. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Opatření však mají platit pouze do konce letošního roku.

Toyota letos hodlá v Číně zvýšit prodej o zhruba 17 procent na 700 tisíc vozů. V příštím roce by měl její prodej stoupnout jen o zhruba 14 procent. Ještě výraznější zpomalení růstu čeká GM. Ta letos počítá se zvýšením svého prodeje o 50 procent, zatímco na příští rok plánuje růst o pouhých deset až 15 procent.

Přední světové automobilky se nyní snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích. Roční výroba automobilů v Číně letos poprvé v historii překročila deset milionů vozů. Toyota loni připravila GM o pozici největší světové automobilky podle objemu prodeje. GM vládla světovému automobilovému trhu více než tři čtvrtě století.