Skončí Kodaň fiaskem? EU věří, že ne

Brusel – Evropská unie stále věří, že výsledky jednání o ochraně klimatu, které má začít 7. prosince v Kodani, budou závazné. Vyplynulo to z dnešního jednání ministrů životního prostředí zemí EU v Bruselu, které bylo poslední před plánovanou konferencí. Obavy z případného neúspěchu kodaňské konference panují proto, že řada zemí stále nemá jasně stanovené cíle o kolik objem emisí škodlivin snižovat, a některým se zase nelíbí vysoké finanční náklady. Na velikosti svého finančního příspěvku na snižování emisí v rozvojových zemích se přitom nedokáže shodnout ani EU.

„Obecný názor většiny ministrů je, že je tady stále dobrá šance na právně závaznou dohodu v Kodani,“ prohlásil po dnešním jednání český ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Ministři v Bruselu ladili společný postoj, se kterým do Kodaně pojedou. Říjnový summit Evropské unie, kde se měla najít dohoda, totiž odhalil rozpory mezi členskými státy. Jasné tak například není, kolik členské státy EU přispějí na snižování emisí rozvojovým zemím. Dosud se členové unie nedohodli ani na vzorci, podle kterého by se tato částka měla počítat.

Evropská unie si stanovila ambiciózní cíl snížit emise o 20 procent. Pokud se však přidají další velcí znečišťovatelé, zejména Spojené státy, Čína a Rusko, je ochotna přistoupit i na 30procentní snížení emisí.