Hospodaření obcí skončí schodkem

Praha – Města a obce budou podle odhadů ministerstva financí v letošním roce hospodařit se schodkem 14,7 miliardy korun, což je nejvíce za posledních devět let. Loni obce vykázaly přebytek 15,6 miliardy korun. Příští rok by se měla podle odhadů díky růstu daňových příjmů situace zlepšit a schodek hospodaření obcí by měl klesnout na 3,2 miliardy korun.

„Nicméně odhady jsou obtížné, tak jsem doporučil obcím, aby rozpočty na příští rok sestavovaly na úrovni příjmů dosažených v letošním roce,“ uvedl náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Zároveň dodal, že dotace od státu nebudou v příštím roce valorizovány.

Obce hledají peníze, kde můžou

Video Rozhovor s Janem Jiránkem
video

Rozhovor s Janem Jiránkem

Již nyní se řada měst potýká s dopady finanční krize. Za poslední měsíce jim výrazně klesly příjmy, které teď v rozpočtu chybějí. Radnice proto musejí hledat úsporná opatření. „Museli jsme samozřejmě zareagovat a zapojit do rozpočtu veškeré naše rezervy, což představuje v současné době 28 milionů korun,“ reagoval náměstek primátora Opavy Jaroslav Horák.

Všichni oslovení starostové přemýšlí podobně a hledají úspory, kde se dá. Třeba v Telči letos počítají s dvanáctimilionovým propadem příjmů a budou muset šetřit i na kultuře, která je nejvíc proslavuje. „Tam se samozřejmě sáhne nejsnáze, ale pak se obávám, že to může mít dopad v propadu návštěvnosti,“ vysvětluje místostarosta města Telče Hana Müllerová.

Okázalé oslavy letos nebudou

Šetřit se bude i na nejbližších oslavách. Například vánoční program na náměstí v Jihlavě bude výrazně skromnější než v předchozích letech a novoroční ohňostroj nebude vůbec. Ohňostroj v Telči a ve Žďáru nad Sázavou se plánuje za polovinu.

Stát posílá krajům peníze například na některé investice, sociální péči nebo školství. Obcím v příštím roce stoupne příspěvek na výkon státní správy pouze o dvě miliardy. Zdrojem příjmů obcí jsou v letošním roce z 55,3 procenta daně, z 28,4 procenta dotace a zbytek činí kapitálové a nedaňové příjmy. U krajů naopak dotace činí více než 64procentní podíl z celkových příjmů. Daňové příjmy u krajů činí 32,5 procenta z celkových příjmů krajů.

Obec
Obec