Češi nosí v peněženkách přes 9 milionů platebních karet

Praha - Tuzemské banky vydaly za posledních 12 měsíců 154 tisíc platebních karet, a jejich celkový počet tak stoupl na 9,1 milionu. Přitom počet bankami stále více nabízených kreditních karet meziročně klesl na 1,24 milionu. Češi začali rovněž více využívat karty k placení u obchodníků než k výběru z bankomatů. V samotném třetím čtvrtletí přesáhl počet transakcí u obchodníků 50 milionů, zatímco počet transakcí v bankomatech činil přibližně 39 milionů. V Česku bylo ke konci září 3631 bankomatů a přes 60 000 míst, kde lze platit kartou.

Banky se snaží zlepšit také zabezpečení platebních karet a již několik let vybavují karty vedle magnetického proužku rovněž čipem. Zatímco na konci roku 2006 bylo v Čechách vydáno necelých 3,5 milionu čipových karet, na konci letošního září to bylo již 7,82 milionu. Banky přitom počítají s tím, že do konce roku 2010 by měly být vybaveny čipem všechny platební karty.

výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán

„Platební karty jsou výrazněji používané i pro menší platby, a to nejen v důsledku ekonomické situace. Klesají jak průměrná výše výběru z bankomatu, tak průměrná platba kartou u obchodníka. Na druhou stranu roste výrazněji počet transakcí provedených v obchodním místě na úkor výběrů hotovosti z bankomatů.“

Jak uvedl předseda Sdružení pro bankovní karty František Jungr, v této době otevírá pro banky možnost přijít s dalšími inovacemi, které by oslovily klienty a znovu nastartovaly dynamiku kartového odvětví: „Takovou inovací může být bezkontaktní technologie, která má ideální možnost uplatnění u maloobjemových plateb rychlého občerstvení, dopravě, sportu a kultuře. Velkou dynamiku pro kartové platby slibuje i nadále internet.“

V posledních týdnech navíc byly tuzemské banky nuceny zablokovat více než 10 000 platebních karet kvůli úniku dat ve Španělsku, který ohrozil také účty klientů tuzemských bank. Finanční ústavy dokonce evidují již i několik případů zneužití dat. „Je třeba zdůraznit, že finanční prostředky klientů nejsou v žádném případě ohroženy, neboť i v případě zneužití jim jejich vydavatelská banka ztrátu plně nahradí,“ prohlásil předseda bezpečnostního výboru Karel Kadlčák.

Placení
Placení