Zlato dosáhlo dalšího rekordu

Londýn/Singapur – Cena zlata pokračuje v růstu na nová maxima a na termínovém trhu se vůbec poprvé vyšplhala nad hranici 1170 dolarů za troyskou unci. Zlato vytrvale zpevňuje už několik týdnů, vedle opětovného poklesu dolaru je za jeho růstem hlavně zájem o nákup kovu ze strany centrálních bank. Cena zlata se od začátku roku zvýšila již asi o třetinu.

V posledních týdnech růst ceny kovu akceleroval po zprávě, že Mezinárodní měnový fond prodal indické centrální bance asi 200 tun zlata. Později nakoupily zlato i další centrální banky a očekává se, že zájem nepoleví.

Zlato investorům slouží jako bezpečné útočiště před inflací i ekonomickou nejistotou. Někteří analytici předvídají, že cena zlata se již příští rok vyšplhá na 1200 dolarů, jiní předpovídají další růst až na 1500 dolarů za troyskou unci.

Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum

„Klesající dolar podporuje komodity jako celek, protože většina komodit se obchoduje v amerických dolarech, a jakmile klesá dolar, tak se komodity stávají pro zahraniční kupce mnohem atraktivnější.“