Placení prvních tří dnů nemocenské se Fischerovi nelíbí

Praha – Kabinet dnes odmítl návrh poslanců ČSSD, který počítal s tím, že se znovu začnou proplácet první tři dny nemocenské. Podle premiéra Jana Fischera je podobný návrh v rozporu s protikrizovým balíčkem úsporných opatření. Protože se jedná o poslanecký návrh zákona, poputuje i přes nesouhlas vlády do sněmovny. Pokud bude schválen, začne se nemocenská i v prvních třech dnech nemoci znovu vyplácet od ledna 2011. Ministři se dnes zabývali také invalidními důchody. Nařízení, které upravuje sazby minimální mzdy pro pracovníky pobírající současně invalidní důchod, schválili.

Sociální demokraté počítají s tím, že by zaměstnanci měli za první tři dny nemoci pobírat náhradu ve výši 30 procent své průměrné mzdy. Tuto náhradu by vypláceli zaměstnavatelé. Na oplátku by se jim o půl procenta snížily odvody na sociální pojištění. Svůj návrh vysvětlují sociální demokraté tím, že Ústavní soud již jednou tzv. karenční dobu, po kterou nedostávají nemocní peníze, zrušil jako neústavní, proto by měla ze zákonů zmizet.

Vláda ovšem s vysvětlením ČSSD nesouhlasí, bojí se především dopadů tohoto opatření na rozpočet. „Se všemi návrhy, které jsou vloupáním se do balíčku, vláda vyslovila negativní stanovisko. Včetně tohoto,“ řekl k plánu ČSSD Fischer. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová připomněla, že návrh by sice měl rozpočtový dopad až v roce 2011, nynější vláda ale došla k závěru, že i ten bude finančně velmi náročný.

Podle ODS se systém neproplácení prvních třech dnů nemoci osvědčil. Ve srovnání s rokem 2007 klesl loni počet případů pracovní neschopnosti ze 2,72 milionu nově hlášených případů na 2,22 milionu, což byl nejnižší výsledek v historii České republiky.

Změna v minimální mzdě invalidů posvěcena

Vláda dnes naopak schválila změny ve stanovené sazbě minimální mzdy pro zaměstnance pobírající současně invalidní důchod. Nařízení reaguje na již schválené změny v pojetí invalidity, které od ledna příštího roku přinese nový zákon o důchodovém pojištění upravující první fázi chystané důchodové reformy.

„Změny nařízení o minimální mzdě znamenají v podstatě pouze technologické úpravy výpočtu,“ řekla k dnes schválenému nařízení mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Po schválení úprav budou mít někteří zaměstnanci pobírající současně se mzdou invalidní důchod nárok na 75 procent minimální mzdy, jiní na polovinu minimální mzdy.

Úprava minimální mzdy jde ruku v ruce se změnami ve stanovení nároku na invalidní důchod. Kritéria pro jeho přiznání budou od ledna 2010 přísnější. Někteří lidé, kteří jej doposud pobírali, o něj tak přijdou. Část invalidů, kterým nárok zůstane, dostane od státu méně peněz.