Kabinet prý podlehl těžařům. Zelení hrozí odchodem z vlády

Praha - Strana zelených předloží znovu novelu horního zákona, o jejímž stažení ze sněmovny dnes rozhodla úřednická vláda. Zelení tvrdí, že kabinet podlehl zájmům těžařů, a chtějí jednat s premiérem Fischerem. Hrozí tím, že by ministři nominovaní Stranou zelených mohli odejít z vlády, uvedl poslanec a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Verdikt vlády je podle něho fatální a zlomový. „Vláda rezignovala na vymáhání práva a podlehla tlaku těžařských společností,“ prohlásil Bursík.

Stažení předlohy, kterou prý jednomyslně schválila koaliční vláda Mirka Topolánka, navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Bursík se podivil nad tím, že k tomu nebylo připomínkové řízení a obešlo se ministerstvo životního prostředí. Zelení chtějí hovořit s premiérem o novele horního zákona i o návrhu Státní energetické koncepce, která by se podle nich měla stáhnout. Podle Bursíka je otázka, nakolik může být Strana zelených ve vládě, která obchází ekologii.

Novela leží ve sněmovně déle než rok, poslanci o ní nikdy nejednali. Několikrát byla hlasy zejména ODS a ČSSD stažena z programu zasedání. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského došlo ministerstvo v návaznosti na nynější aktualizaci Státní energetické koncepce k závěru, že by naplňování cílů koncepce mohla novela horního zákona ohrozit.

Novela ruší možnost přednostního odkupu pozemků

Novela upravuje několik problémových oblastí, jako jsou odpisy zásob výhradních ložisek, ruší také možnost přednostního odkupu pozemků v dobývacích prostorech a umožňuje odnětí oprávnění k dobývání výhradního ložiska. Novela předložená zelenými se opět do vlády dostane. Bursík uvedl, že kabinet nemůže vydat jiné stanovisko než předchozí vláda.