Propouštění v dopravním podniku odvoláním stávky neskončilo

Praha – I když je stávka v pražském dopravním podniku alespoň prozatím zažehnána, propouštět se stejně bude. V lednu by mělo podnik opustit 330 lidí především z opravárenských dílen. Na jednání dopravního výboru pražského magistrátu o tom dnes informoval ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Vedení podniku se na tom podle něj v pátek dohodlo s odboráři.

Dopravní podnik podle Dvořáka plánuje i další propouštění celkem ve třech fázích, o bližších podrobnostech ale nechtěl mluvit. „S odboráři jsme se dohodli, že zatím nebudeme zveřejňovat podrobnosti,“ uvedl. Dodal pouze, že jednání s odboráři o této otázce by mělo skončit do konce roku nebo na začátku roku příštího. Na říjnovém jednání dopravního výboru přitom zaznělo, že by měl dopravní podnik propustit celkem zhruba 500 lidí.

O penězích pro podnik se rozhodne ve čtvrtek

Na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města by se mělo rozhodnout o uvolnění 900 milionů korun na zmírnění špatné finanční situace pražského dopravního podniku. Peníze vezme město z přebytku hospodaření z loňského roku.

Předseda finančního výboru Petr Hulinský (ČSSD) ale požaduje, aby město pro dopravní podnik uvolnilo rovnou dvě miliardy korun. Částka 900 milionů korun určená na provozní náklady je podle něj nedostatečná. „Proto navrhuji zvýšit provozní dotaci o jednu miliardu korun,“ řekl Hulinský.

Další miliardu korun chce Hulinský pro dopravní podnik zajistit na financování investic. „Podle mých informací je v dopravním podniku evidována řada smluv po lhůtě splatnosti v řádu mnoha set milionů korun a dopravní podnik nemá prostředky na jejich úhradu,“ zdůraznil.

Podle Dvořáka dopravní podnik nyní jedná s dotyčnými firmami, aby splátky rozložil do delšího časového období. Jednání dle něj probíhají poměrně nadějně. Chybějící peníze by se podle něj mohly rozložit do plánované desetileté smlouvy, kterou chce vedení dopravního podniku uzavřít s Ropidem. Smlouva má změnit způsob financování podniku.