Německo postavilo první větrnou elektrárnu na širém moři

Berlín - V Německu vznikl první větrný park na výrobu elektřiny ve větší vzdálenosti mimo pevninu. Větrné turbíny stojí v Severním moři zhruba 50 kilometrů od ostrova Borkum. Projekt samotný si vyžádal financování ve výši 250 milionů eur. Při plném provozu by pak elektrárna měla pokrýt roční spotřebu 50 tisíc domácností. Turbíny se tyčí do výšky 155 metrů nad mořem. Stavba s označením Alfa Ventus byla dokončena během minulého týdne a trvala 7 měsíců.

„Stavba v drsných podmínkám vznikla kvůli energetickému potenciálu místa a také kvůli svým rozměrům. Podle německých zákonů totiž mohou takoví obři vyrůst pouze na vodě a daleko od pobřeží,“ vysvětlila zpravodajka ČT Eva Pláničková.

Výhoda pro následné získávání energie - tedy bouřlivé počasí, které na místě vládne - však bylo nevýhodou pro stavbu. Vlny, vítr a slaná voda totiž znesnadňovaly technikům práci. Projektanti se navíc báli, že se sloupy v takovém počasí zlomí, a proto jsou větrné pilíře až do třicetimetrové hloubky vyztuženy sutí a kameny.

Sloupy vydrží nápor hurikánu

Na místě stavby dosahuje rychlost větru až 200 kilometrů za hodinu a větrné věže byly z toho důvodu koncipovány tak, aby vydržely nápor větru až o síle hurikánu.

Německý projekt větrných elektráren na vodě přitom není první na světě, ovšem jedná se o první velkou stavbu, kdy samotné turbíny leží ve velké vzdálenosti od břehů, konkrétně jde o 45 kilometrů, navíc v takové hloubce. Za projektem stojí společnosti EWE, E.on a Vattenfall.

/*json*/{"map":{"lat":53.5859836546,"lng":5.93811035156,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":53.584353208701,"lng":6.690673828125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Stavba větrné elektrárny na moři
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24