Prodej akcií mezi PPF a ArcellorMital je údajně ohrožen

Praha - Chystaný prodej 14 procent akcií ostravské firmy ArcelorMittal Ostrava v hodnotě přibližně sedmi miliard korun mezi investiční skupinou PPF a firmou ArcelorMittal by prý mohl být zmařen. Dle informací dnešního vydání Hospodářských novin si na ně dělá nárok podnikatel Petr Nádvorník. Podnikatel tvrdí, že mu byla před lety ukradena firma Petrcíle, které patřil akciový podíl ve vlastnictví PPF.

Nyní Nádvorník žádá soudy, aby předběžným opatřením přesun akcií zakázaly. Ostravský soud sice jeho návrh na předběžné opatření již jednou zamítl, ale rozhodnutí není definitivní: „Odvolal jsem se, tento pátek o mém odvolání jedná Vrchní soud.“

V 90. letech založili společnost Petrcíle šéfové tehdy ještě státní ostravské Nové huti, což je dnešní firma ArcellorMittal Ostrava. Stát jim v manažerských smlouvách přiznal nárok na 14procentní podíl v podniku, ale později je z funkcí odvolal a nedal jim slíbené akcie.

Následně manažeři firmy Petrcíle včetně jejich nároku na hutní akcie prodali za pouhé čtyři koruny společnosti Českomoravská železárenská. Právě ta patřila podnikateli Petrovi Nádvorníkovi. V roce 2004 ale Nádvorník o Petrcíli přišel a za podíl na machinacích s akciemi firmy Čechofracht strávil sedm let ve vězení. Ještě před nástupem do vězení svěřil akcie Českomoravské železárenské do úschovy právníkům. Ti ale během jeho pobytu ve vězení prosadili jak v Českomoravské železárenské, tak v Petrcíli navyšování základního jmění a díky tomu ovládl obě firmy opavský podnikatel a lobbista Radim Masný.

Firmu získal později finančník Pavel Tykač, který se spojil právě s PPF. V lednu 2008 pak spory se státem definitivně ukončil arbitrážní verdikt, podle něhož musel stát prodat 14procentní podíl v huti Petrcíli za 850 milionů korun. V té chvíli se přihlásila k vlastnictví Petrcíle a nárokům na akcie, které nyní prodává firmě ArcellorMital, finanční skupina PPF. O zisk se chce podělit rovným dílem s Tykačem.

Nádvorník současně několik let vedl soudní spory týkající se ztráty jeho vlivu ve firmě Petrcíle. Dlouho prohrával, ale letos v září předchozí verdikty zpochybnil Nejvyšší soud a celou kauzu vrátil na začátek.