Růst německé ekonomiky táhlo doplňování zásob

Berlín - Doplňování vyčerpaných podnikových zásob táhlo mezičtvrtletní růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí, a to o 0,7 procenta. Příspěvek soukromé spotřeby k růstu byl záporný, vládní spotřeby nulový a v zahraničním obchodě dominoval dovoz, takže čistý export k růstu rovněž nepřispěl. Výsledky představil Spolkový statistický úřad. Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,7 procenta z 0,4 procenta ve druhém čtvrtletí. V meziročním srovnání však hrubý domácí produkt klesl o 4,7 procenta po předchozím propadu o sedm procent. Údaje potvrdily ústup nejhlubší poválečné recese, z níž se největší evropská ekonomika technicky vymanila již ve druhém čtvrtletí.

Podstatný vliv na růst měly v posledním čtvrtletí zásoby, které podniky po prudkém omezení produkce a dovozu v minulých čtvrtletích začaly výrazně zvyšovat. Příspěvek vývoje zásob k mezičtvrtletnímu růstu HDP tak dosáhl 1,5procentního bodu proti minus dvěma procentním bodům ze druhého čtvrtletí. Ekonomové upozorňují, že efekt doplňování zásob bude jen krátkodobý.

Soukromá spotřeba se ve třetím čtvrtletí snížila o 0,9 procenta po předešlém růstu o 0,6 procenta a růst HDP tak snížila o půl procentního bodu. Veřejná spotřeba stoupla o 0,1 procenta a její příspěvek k růstu byl nulový. Růst ale zrychlily kapitálové investice, které vzrostly o 1,3 procenta. Pro růst HDP to nicméně znamenalo příspěvek jen 0,2 procentního bodu.

Předběžné údaje předznamenávaly, že k růstu hodně přispěl zahraniční obchod, to však dnešní údaje vyvrátily. Německý vývoz sice po předešlém poklesu vzrostl o 3,4 procenta, dovoz však vyskočil o pět procent. Příspěvek obchodu k růstu HDP tak byl záporný v rozsahu 0,5 procenta.

V celém letošním roce čeká německá vláda pokles ekonomiky o pět procent, někteří činitelé však s ohledem na příznivý vývoj čekají lepší výsledek. Pro příští rok čeká vláda růst HDP ve výši 1,2 procenta.

Investice
Investice