Průmyslových zakázek v eurozóně přibývá, v září šlo o 1,5 procenta

Brusel - V září opět přibylo průmyslových zakázek v eurozóně, která je ekonomickým tahounem celé Evropské unie. Index, který zaznamenává vývoj průmyslových zakázek, vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 1,5 procenta, přičemž v srpnu to bylo o 0,6 procenta. V meziročním srovnání je však propad zakázek kvůli hospodářské krizi stále citelný, v září se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadly o 16,5 procenta.

Ovšem v celé Evropské unii nárůst průmyslových zakázek v září ve srovnání se srpnem mírně zpomalil, ale stále je výraznější než v eurozóně. V září v meziměsíčním srovnání počet zakázek vzrostl o 1,7 procenta, v srpnu to bylo o dvě procenta. Ale ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se průmyslové zakázky propadly, konkrétně o 16,4 procenta.

Nicméně již od května letošního roku stoupá objem průmyslových zakázek a ekonomové i v tomto případě hovoří o konci hospodářské recese, která eurozónu a Evropskou unii potrápila déle než rok. Ve 3. čtvrtletí letošního roku však HDP v eurozóně i v EU opět v mezičtvrtletním srovnání vzrostl.

Nejrychlejší růst zaznamenalo v září Dánsko a Irsko

Průmyslové zakázky rostly nejrychleji ve srovnání s předchozím měsícem v Dánsku (43 procent), Irsku (19,7 procenta) a Polsku (9,7 procenta). Z 21 států, za něž jsou zářijová data k dispozici, se však v osmi členských zemích unie objem zakázek propadl. Nejvíce v Estonsku (-5,0 procenta), Portugalsku (-4, 9 procenta) a Litvě (-4,4 procenta). V meziročním srovnání však v unii neexistuje jediný stát, kde by objem průmyslových zakázek vzrostl.

Česká republika pak zaznamenala v září meziměsíční propad zakázek o 2,2 procenta, přestože ještě v srpnu patřila mezi země, které zaznamenaly největší růst. V meziročním srovnání však stále patří mezi země s nejnižším propadem. Pokles přitom činil až 13,8 procenta.

Irská a evropská vlajka
Zdroj: Johana Žižková
Autor: Johana Žižková