Z pražské pokladny odteče v příštím roce skoro 46 miliard

Praha - Praha počítá v příštím roce s výdaji ve výši 45,773 miliardy a příjmy 48,299 miliardy korun. Ovšem během roku se výše příjmů i výdajů mění, ovlivňují je mimo jiné státní dotace nebo čerpání z evropských fondů. V současné době navíc rozpočet silně ovlivňuje hospodářská krize. Čísla vyplývají z návrhu rozpočtu, který dnes schvalovali radní hlavního města. Definitivní verzi radní projednají příští týden. Někteří totiž ještě požadují navýšení svých kapitol.

Magistrát bude muset příští rok vložit 31,352 miliardy korun na běžné výdaje, na investice mu pak zbude 14,421 miliardy korun. To je asi o tři miliardy méně než podle letošního rozpočtu. Na úhradu dluhové služby chce magistrát dát 2,525 miliardy korun navíc.

Největší investice - městský okruh nebo čistírna odpadních vod

Z téměř 14,5 miliardy určených na investice je vymezeno více než 11,6 miliardy korun na takzvané strategické výdaje. Mezi ně patří především městský okruh nebo čistírna odpadních vod. O zbývající asi 2,78 miliardy se ještě vedou spory uvnitř rady.

Prozatím počítají představitelé města s příjmy ve výši 48,299 miliardy korun. Tuto částku ale výrazně ovlivní hospodářská krize. „Je to teď nejasné vzhledem k vývoji daňových příjmů,“ uvedla Reedová. „Snažíme se být konzervativní v predikci,“ dodala náměstkyně.

Podle rozpočtu na letošní rok očekávalo vedení města příjmy ve výši 40,197 miliardy a výdaje dosahující 48,87 miliardy. Rozdíl mezi příjmy a výdaji plánovalo město pokrýt z přebytků z minulých let, peníze se ale Praze během roku vrací, dostává je ze státního rozpočtu například na pokrytí výdajů ve školství a na výkon státní správy.

Praze letos kvůli hospodářské krizi klesly daňové příjmy ke konci září o tři miliardy korun. Představitelé města očekávají, že na konci roku může v pražském rozpočtu chybět až pět miliard korun.

Pražský okruh
Pražský okruh