Daně pro firmy jsou v Česku nižší než světový průměr

Praha - V Česku platí firmy nižší daně a odvody, než je celosvětový průměr. Na druhou stranu patří ale tuzemský daňový systém k nejkomplikovanějším v Evropské unii. Vyplývá to ze společného průzkumu Světové banky a společnosti PricewaterhouseCoopers. Podniky v tuzemsku vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 613 hodin ročně, což Česko řadí na 171. místo ze 183 sledovaných zemí. Nejlépe jsou na tom podle studie firmy na Maledivách a nejhůře v Brazílii.

Průměrná česká firma přitom loni odvedla státu přes 47 procent ze svého zisku. Celosvětový průměr je přitom ještě o procento vyšší. Ze 183 zemí světa tak Česko obsadilo až 122. příčku. V žebříčku států Evropské unie mu patří 15. místo. Prvenství drží Lucembursko.

Peter Chrenko, náměstek ministra financí pro daně

„Jedná se o mírné zlepšení oproti loňskému roku z důvodu, že jsme mírně snížili sazbu daně z příjmů… Do budoucna by se dalo očekávat, že se dále zhoršíme, protože dojde k mírnému zvýšení stropu, tzn. výše odvodu, který bude platit v absolutní hodnotě zaměstnavatel.“

Video Nízké daně pro české firmy
video

Nízké daně pro české firmy

Ovšem daně jsou v Česku stále velmi komplikované. V průměrné firmě stráví účetní nad papírováním kolem daní a odvodů asi 613 hodin ročně. To je víc než čtvrt roku. Nejvíc času zaberou odvody sociálního pojištění za zaměstnace. Za průměrem Evropské unie, který činí 232 hodin, tak stále hodně zaostáváme. „To je samozřejmě ta oblast, na kterou se chceme do budoucna zaměřit. I když se nám podařilo tento počet hodin snížit zhruba o 30 procent, z 930 se dostat zhruba na 600, tak je to pořád málo ve srovnání s ostatními zeměmi,“ komentoval výsledky náměstek ministra financí pro daně Peter Chrenko.

Daňový systém čeká zjednodušení

Do budoucna by se však měl daňový systém zjednodušit. Ministerstvo financí chce vytvořit jeden společný zákon, podle kterého by se vypočítávala jak výše daní, tak odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Zároveň usiluje o to, aby se veškeré platby odváděly na jeden státní účet. Tato situace je ale reálná nejdříve v roce 2012.

Česko se ve srovnání s předchozím rokem zlepšilo a zkrátilo čas potřebný na splnění daňových povinností z předchozích 930 hodin díky zavedení elektronického podání DPH v lednu 2008. V celkovém hodnocení studie, jak snadno lze zaplatit daně, si ovšem ČR pohoršila na 121. místo z předchozího 118. místa. Země je přitom podle studie jednou z 45 zemí, která usnadnila placení daní.

Práce v kanceláři
Práce v kanceláři
Více fotek
  • Práce v kanceláři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/709/70893.jpg
  • Operační sál autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1062/106186.jpg