Evropská komise si posvítila na ČEZ a J&T

Praha - Evropská komise zahájila řízení proti společnostem ČEZ a J&T. Prověřuje jejich chování na českém energetickém trhu. Součástí řízení je i razie přímo v kancelářích obou firem. Při akci, kdy do kanceláří vtrhlo 20 inspektorů z komise, byly dokonce zabavovány mobilní telefony některých manažerů. Komise uvedla jako důvod pro zahájení kontroly informace, že se ČEZ mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou. Společnost je ale přesvědčena o tom, že veškeré její kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se zákony, pravidly i dobrými mravy. Podle informací Eura.cz začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal.

Kdyby se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit citelnou pokutu, která může dosahovat části mnohamiliardových tržeb českých firem. „Pracovníci komise byli doprovázeni svými protějšky z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedla komise. Razie propukla kolem deváté ráno. „Oni nás požádali o určité dokumenty. My jsme jim je předložili a vyčlenili jsme jim prostory, kde tyto dokumenty studují,“ přiblížila situaci mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Komise: Razie ještě nemusí znamenat skutečné pochybení firem

„Myslíme, že by aktivity těchto společností mohly směřovat k omezení konkurence na trhu s elektřinou, a tím neúměrně zvyšovat ceny,“ vysvětlil nutnost zákroku Jonathan Todd, mluvčí Evropské komise. Nicméně Brusel upozorňuje, že razie ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily. „Evropská komise respektuje právo společností na obhajobu, zejména jejich právo na slyšení v řízení, které proti nim komise vede,“ dodala komise s tím, že zatím není schopna odhadnout délku celého vyšetřování.

Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže pracovníci komise zahájili kontrolu v pražském sídle společnosti a sídle společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ. „Odůvodnění zmiňuje, že by ČEZ mohl vytvářet překážky projektům elektráren konkurentů, že by mohl být zapojený do omezování obchodu s hnědým uhlím či že by mohl ovlivňovat ceny na českém velkoobchodním trhu s elektřinou,“ uvedl Kříž.

Skupina Czech Coal již dříve uvedla, že může společný postup J&T a ČEZ prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Na počátku července pak oznámila, že podá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a evropskému antimonopolnímu úřadu.

Czech Coal kritizoval transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T. Ta podepsala smlouvu o koupi všech aktiv britské International Power v ČR za 22,5 miliardy korun letos v polovině června. Získala elektrárnu Opatovice a akciové podíly společnosti International Power v Pražské teplárenské a Energotransu. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií Pražské teplárenské obratem prodá energetické firmě ČEZ. Prodej společnosti International Power Opatovice finanční skupině J&T nedávno bez podmínek schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který obchod posuzoval více než dva měsíce.

J&T
J&T