Fond dopravy vybral na mýtném pět miliard

Praha - Předepsané mýtné na českých dálnicích překročilo v pondělí večer částku pět miliard korun. K dosažení této cifry došlo o měsíc později než loni a téměř ve stejné době jako roku 2007. Informaci dnes uveřejnila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Propady mýtného z prvního pololetí se v posledních měsících zmírnily. Pokles mýtného je dáván za vinu ekonomické krizi a nižšímu objemu kamionové přepravy. Mýtné již klesalo v meziročním srovnání od počátku roku, většinu měsíců dokonce dvouciferným tempem.

Zlepšení přinesl až srpen, kdy se pokles téměř zastavil, v říjnu se potom výběr snížil až o šest procent. Potvrdily se tím prognózy některých odborníků, že by konec léta a podzim mohly přinést oživení v dopravě. Za celý letošní rok očekává ministerstvo dopravy a ŘSD, že se na mýtném předepíše kolem 5,5 miliardy korun.

Částka by tak byla zhruba stejná jako předloni. Ve srovnání s loňskem by šlo o půlmiliardový pokles. Jak dnes upozornil ministr dopravy Gustáv Slamečka, předepsané mýtné se liší od skutečných peněz, které dosud přitekly na účet fondu dopravy. Někteří dopravci totiž platí až ex post na faktury s určitou dobou splatnosti.