Agrofarma 2007 Dubnice je Zemědělcem roku

Praha - Vítězem letošního ročníku soutěže Zemědělec roku se stala společnost Agrofarma 2007 Dubnice z Krnovska. Soutěž již osmým rokem vyhlašuje vydavatelství Profi Press. Zemědělské podniky hodnotí podle několika ekonomických ukazatelů. Výsledky byly dnes vyhlášeny na odborném semináři Zemědělská politika 2010 v Trojském zámečku v Praze. Na druhém místě se umístilo středočeské Agrodružstvo Brázdim, třetí příčka potom v soutěži připadla Zemědělské akciové společnosti Podchotucí z Nymburska.

Vítězná farma podle jejího jednatele Petra Kuby hospodaří zhruba na 1 000 hektarech zemědělské půdy, z toho na 400 hektarech trvalých travních porostů. Věnuje se převážně chovu masného skotu. Vítěz získal od sponzorů šek na 150 000 korun, druhé místo bylo oceněno částkou 100 000 korun, třetí v pořadí dostal 50 000 Kč.

Odborníci z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) firmy hodnotili na základě devíti ekonomických ukazatelů. Ty udávají rentabilitu, likviditu, zadluženost a stabilitu podniku. Podle vypočtených hodnot jednotlivých ukazatelů dostaly přihlášené podniky body. Spolupořadateli soutěže jsou ministerstvo zemědělství, Agrární komora, Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů či Společnost mladých agrárníků.

Kozy na farmě
Kozy na farmě