V Česku se prodávají tři nebezpečné autosedačky

Praha - Na tuzemském trhu jsou k dostání tři rizikové dětské autosedačky. Na skutečnost poukázala mezinárodní prověrka, na níž se podílel časopis TEST stejnojmenného občanského sdružení. Problémovými autosedačkami jsou I'Coo C-Care, Chicco Neptune a Sunshine Kids Monterey Booster, které nedokázaly zajistit dostatečnou míru ochrany při bočním nárazu, sdělilo dnes sdružení. Některé sedačky se používají i bez zádové opory, což riziko úrazu zvyšuje. Součástí testu bylo i prověřování obsluhy autosedaček, jelikož správné připevnění autosedačky a upoutání dítěte je z hlediska bezpečnosti klíčové.

U autosedačky I'Coo C-Care mělo špatné vedení bezpečnostních pásů za následek nízkou ochranu dítěte při bočním nárazu. I poutání dítěte do autosedačky je u těchto typů komplikované. Autosedačky Chicco Neptune a Sunshine Kids Monterey Booster získaly za ochranu při bočním nárazu nejhorší možné hodnocení. Zmiňované sedačky lze použít i bez zádové opory.„Chicco doporučuje použití sedačky bez zádové opěrky pro děti s hmotností nad 22 kg. Odstranění zádové opěrky výrazně zvýší riziko těžkého zranění při bočním nárazu,“ uvedl manažer testování časopisu TEST Václav Beneš.

Mezinárodní test autosedaček se na podzim zaměřil na osm výrobků. Čtyři pro malé děti do 13 kg (skupina 0+) a jeden pro děti do 18 kg (skupina 0/I). Ostatní prověřované autosedačky byly určeny pro větší děti od devíti kg, respektive 15 kg do 36 kg (skupiny I/II/III a II/III). Nedostatečně hodnocené modely byly ze skupin 0+, I/II/III a II/III.