Švédský výrobce vozů Koenigsegg nakonec Saab nepřevezme

Stockholm - Švédský výrobce luxusních vozů Koenigsegg se vzdal plánů na převzetí švédské automobilky Saab Automobile od amerického koncernu General Motors. Informaci dnes uveřejnily firmy Koenigsegg a GM. O budoucnost Saabu nyní vznikají vážné obavy. Správní rada GM bude o dalším osudu švédské divize jednat příští úterý. GM podle zdrojů agentury Reuters nevede aktivní rozhovory se žádnými dalšími zájemci a postupně pravděpodobně dojde k utlumování značky Saab.

GM v nedávné době plánovala rovněž prodej německé divize Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank. Automobilka ale nakonec dospěla k rozhodnutí, že si divizi Opel ponechá a provede její restrukturalizaci sama. GM nedávno opustila bankrotový režim a hodlá se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přeměnit v menší podnik. Ten by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem „nové GM“ je americká vláda, která poskytla i nejvíce finančních prostředků na záchranu podniku.

Automobilka Saab funguje na trhu od 40. let 20. století

Společnost, pojmenovaná Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Švédská letecká akciová společnost), vznikla už v roce 1937 a měla vyrábět letouny pro švédskou armádu. O produkci automobilů se společnost začala zajímat koncem druhé světové války, prvním modelem byl Saab 92, který se v prototypu představil 10. června 1947. Nejslavnější Saab, model 99, přišel na trh koncem 60. let.