Hospodářská krize přestává být strašákem

Praha – Češi se bojí krize méně než v uplynulých měsících. Průzkum společnosti ING ukázal, že se v polovině listopadu cítilo být postiženo krizí 36 procent českých domácností, v září jich bylo o dvě procenta víc. Optimisté jsou Češi i vůči budoucnosti, většinou věří, že to nejhorší má ekonomika již za sebou.

Zatímco v září čekalo zásah krize do jejich finanční situace ještě 41 procent Čechů, v listopadu to bylo už jen 36 procent. „Zřejmě zprávy, které se objevují v médiích, které jsou najednou méně negativní, které vidí světlo na konci tunelu, ovlivnily i lidi, kteří najednou mají dojem, že situace není tak černá,“ uvedla mluvčí ING Alexandra Gjurićová.

I přesto ale české domácnosti šetří. „V rámci našeho výzkumu 57 procent respondentů odpovědělo, že určitým způsobem museli zasáhnout do výdajů domácností, a nemalá skupina – 28 procent – nám odpověděla, že odložila velké investice, velké výdaje,“ informoval marketingový ředitel ING Libor Vaníček. Zásadnější změny ve svém portfoliu finančních produktů však většina Čechů neplánuje.

Češi se bojí krize míň než Slováci

I když dopady krize stále pociťuje podle ING o 7 procent více Čechů než Slováků, jsou Češi mnohem optimističtější vůči budoucímu vývoji. „Kdybych to velmi zjednodušila, tak Češi mají pocit, že to nejhorší už je za nimi a bude lépe, zatímco Slováci mají pocit, že ještě může být hůř,“ vysvětlila Gjurićová.

ING pořádá průzkum společně s agenturou Factum Invenio. Data sbírají pravidelně s dvouměsíčním odstupem. Do zatím poslední vlny dotazování se zapojilo 1 029 respondentů ve věku 15 až 65 let.