Největší zisky svým majitelům přináší ČEZ

Praha – Největší zisky loni v Česku svým majitelům přinesla energetická společnost ČEZ. Následovali ji mobilní operátoři Telefónica O2 a T-Mobile. Vyplývá to z žebříčku EVA Top100 sestavovaného Českou kapitálovou informační agenturou. Ten sleduje ekonomickou přidanou hodnotu firem i z pohledu akcionářů nebo věřitelů. Celkem se do hodnocení dostalo přes 30 tisíc podniků.

Žebříček EVA za loňský rok poznamenala hospodářská krize. Nejlépe jí odolaly velké a zavedené firmy. Žebříček byl přitom jako na houpačce. Podniky, které se umístily na prvních deseti místech, dohromady vydělaly o deset procent víc než v roce 2007, dvacítka nejlepších v průměru stagnovala a prvních sto společností se dohromady o desetinu propadlo.

Největší radost svým majitelům udělal ČEZ, polepšil si o 7 miliard na bezmála 18 miliard korun. Energetický obor jako celek byl přitom jediným, který i přes krizi rostl. Ostatní se propadaly.

Škoda Auto se sesunula ze druhého na čtvrté místo. Největším skokanem roku je OKD – firma si v žebříčku polepšila o víc než 50 tisíc míst. Naopak nejméně se vyplatily investice do státních podniků. Na chvostu žebříčku se tak ocitly České dráhy, Správa železniční dopravní cesty nebo Lesy České republiky.

Zkratka EVA znamená tzv. ekonomickou přidanou hodnotu. Tento ukazatel vyjadřuje skutečný ekonomický výkon podniku a poměřuje zisk po zdanění a náklady investovaného kapitálu. „Takových žebříčků je spousta, nicméně metoda EVA je obecně používaná metoda, tudíž relevance takového žebříčku je zcela na místě,“ řekl k využití ukazatele EVA v žebříčku Top100 analytik Patria Finance David Marek.