Ve Francii se opět stávkuje - tentokrát státní úředníci

Paříž - Ve Francii dnes stávkovala část zaměstnanců státní pošty a také pracovníci bank HSBC a Société Générale. Zatímco poštovní úředníci protestovali proti plánu přeměny jejich společnosti v akciovou společnost, zaměstnanci finančních domů požadovali především zvýšení platů až o 2,5 procenta. Podle vedení francouzské pošty se stávky dopoledne účastnilo přes 14 procent personálu. Fungování poboček po celé zemi tudíž mělo být narušeno jen postupně. Ze zaměstnanců banky HSBC stávkovalo v Paříži šest procent a ve zbývajících oblastech Francie kolem 13 procent.

Ze Société Générale stávkovalo 8,5 procenta pracovníků. Zatímco HSBC působí přímo i v České republice, Société Générale u nás vlastní Komerční banku. Pět odborových organizací, které stávku vyhlásily, vyzvaly k jednodenní akci celou zemi. V Paříži by se akce mohla prodloužit na více dnů. Proměna státní pošty v akciovou společnost má podle slibů vlády zachovat státu celý vlastnický podíl.

Opoziční socialisté, kteří stávkující podpořili, tomu ale nevěří. Připomínají příklad plynárenského koncernu Gaz de France, ve kterém postupem času stát ztratil většinu a nyní po vzniku gigantu GdF-Suez má něco přes 35 procent akcií. Odbory proto chystané změny označují za plíživou privatizaci.

Banky nechtějí zvyšovat zaměstnanecké platy

Asi 400 zaměstnanců HSBC demonstrovalo na pařížské třídě Champs-Elysées. Banky podle nich udělaly hodně pro to, aby zachránily svou existenci a obnovily důvěru zákazníků. Zapomněly ale přitom na své řadové zaměstnance, kterým odmítají zvýšit platy alespoň o 2,5 procenta.