Cestovky musejí uveřejnit plné ceny nabízených zájezdů

Praha - Cestovní kanceláře musejí nyní uvádět plnou cenu zájezdu se všemi poplatky nutnými k tomu, aby klient mohl na rekreaci odjet. Ministerstvo financí hodlá tolerovat pouze dvě výjimky - již vytištěné katalogy a zájezdy do exotických zemí pravidelnými linkami. Po dnešním jednání zástupců Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) na ministerstvu to uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Novela zákona o cenách začala platit 18. listopadu. Katalogy dané do tisku před tímto datem nové podmínky zákona splňovat nemusejí. Podmínky budou naopak striktně vyžadovány u tištěné reklamy, reklamy na internetu a na webových stránkách cestovních kanceláří.

Benevolentní bude ministerstvo pouze u zájezdů do vzdálených zemí, kde nelze určit budoucí cenu letenky na pravidelné lince. „Pro nás je klíčové to, aby skutečně byly uváděny úplné ceny jasně a viditělně, aby spotřebitel měl na první pohled jasno,“ uvedl Jakob. Zmizí tak praxe, kdy „cestovky“ inzerují pouze základní cenu zájezdu. Se všemi povinnými příplatky musí totiž klient zaplatit až dvojnásobek.

Obsahem dnešního jednání bylo rovněž další ustanovení zákona, podle nějž musejí CK vedle součtu uvádět i všechny položky celkové ceny. Podle mluvčího ACK Jana Papeže, na tom ministerstvo trvat nebude. Ceníky by se neúnosně rozrostly a kanceláře by navíc prozrazovaly své obchodní tajemství. Podle Papeže cestovní kanceláře finančně zatíží již předělání internetových stránek. 

Za porušení předpisu zaplatí cestovky až milion korun

Kontrolu dodržování zákona o cenách mají na starosti jednotlivá finanční ředitelství, krajské a obecní úřady. Za nedodržování předpisu hrozí nově cestovním kancelářím pokuta až jeden milion korun. Definitivní výklad zákona má přinést metodický výklad ministerstva financí. Před dnešním jednání s ACK se na jeho základních rysech shodla s ministerskými úředníky také druhá velká asociace - Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.