Tesla Motors možná vstoupí na burzu

San Francisco - Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors údajně zvažuje vstup na burzu. Pokud se Tesla pro primární emisi akcií (IPO) rozhodne, bude to mezi americkými automobilkami první případ od roku 1956. Naposledy uváděla primární emisi akcií na trh automobilka Ford Motor. Mluvčí Tesly Ricardo Reyes informace o chystaném vstupu na burzu označil za spekulace a fámy a odmítl se k nim vyjadřovat. Šéf automobilky Elon Musk nicméně už začátkem loňského roku řekl, že primární emise by přicházela v úvahu buď koncem roku 2008 nebo v roce 2009.

Pád americké investiční banky Lehman Brothers loni na podzim ale způsobil takový chaos na finančních trzích, že trh primárních emisí úplně zamrznul. Jeden ze zdrojů řekl, že Tesla může záměr vstoupit na burzu oznámit prakticky kterýkoli den, ačkoli připravit primární emisi ke vstupu na burzu zpravidla zabere i několik měsíců.

Tesla chce využít zájmu o auta s alternativním pohonem

Tesla vznikla teprve před šesti lety a specializuje se na drahé sportovní vozy. Využít by chtěla současného zájmu o takzvaná zelená auta, tedy automobily, které jsou šetrné k životnímu prostředí a využívají alternativního pohonu. Firma vyrábí plně elektrický vůz s názvem Tesla Roadster, který se prodává za zhruba 109 000 dolarů (asi 1,9 milionu korun). Pokud se Tesla k primární emisi odhodlá, bude to významný okamžik pro celé odvětví elektromobilů. Většina automobilek totiž tuto technologii až donedávna odmítala jako nepraktickou.

Tesla bude na trhu elektromobilů konkurovat zavedeným značkám, jako jsou Ford, General Motors a Nissan Motor. Všechny z nich se nyní předhánějí, aby se na trhu etablovaly s elektrickými nebo alespoň hybridními automobily. Tesla je ale jen malým hráčem, který se specializuje na luxusní trh, a tedy i limitovanou výrobu.