Banky možná skrývají až polovinu svých ztrát

Paříž - Polovina ztrát v bankovním sektoru možná ještě zůstává skryta. Uvedl to šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro. V Evropě by měl být podle něj podíl těchto skrytých ztrát vyšší než ve Spojených státech. Šéf MMF také upozornil, že kurz eura je zřejmě mírně nadhodnocený, ačkoli je obtížné stanovit úroveň, při které by byl devizový trh vyrovnaný.   

Podle Kahna stále existují některé důležité ztráty, které nebyly odhaleny. „Je možné, že až 50 procent ztrát bank je stále skryto v jejich bilancích. Tento podíl je větší v Evropě než ve Spojených státech,“ dodal. Rozdíl mezi Evropou a Amerikou ale není nijak velký. Na evropském kontinentě bylo uveřejněno asi 40 procent očekávaných ztrát. Ve Spojených státech to bylo 60 procent.

Dominique Strauss-Kahn,

šéf Mezinárodního měnového fondu

„Je možné, že až padesát procent ztrát bank je stále skryto v jejich bilancích.“

V rozhovoru pro Le Figaro Strauss-Kahn dále uvedl, že „rozšířená Evropa má velkou populaci s 500 miliony obyvatel, na technologické frontě však věci od spuštění lisabonské strategie v roce 2002 nepostupují dostatečně.“ Evropská unie si v lisabonské strategii dala za cíl, že její výdaje na výzkum a vývoj dosáhnou v roce 2010 tří procent HDP, přičemž jen třetinu by měly tvořit veřejné zdroje.


Strauss-Kahn rovněž vyzval Evropany, aby lépe prosazovali svou ekonomickou strategii, pokud nechtějí nechat Číňany a Američany dominovat během příštích 20 let světu. Šéf MMF také upozornil na to, že kurz eura je v současnosti zřejmě mírně nadhodnocený, zároveň ovšem dodal, že je těžké stanovit úroveň, při které by byl devizový trh vyrovnaný.

Ilustrační foto
Ilustrační foto