Odboráři nebudou žádat růst mezd

Praha – I když inflace příští rok vyskočí na dvě procenta, většina odborových organizací zřejmě nebude tlačit na zvyšování mezd. Půjde jim hlavně o to, aby udržely zaměstnanost. V rozhovoru pro ČT24 o tom informoval místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Přesto odboráři předpokládají, že se již v polovině roku 2010 vyšplhá nezaměstnanost ke 12 procentům.

„Co se týká mezd, tak tam je určitá umírněnost, protože vzhledem ke krizi a vzhledem k tomu, jak nám narůstá nezaměstnanost, tak se naši zástupci snaží jít hlavně na to, aby se udržela zaměstnanost,“ upozornil Zavadil. Firem, kde by odbory mohly požadovat zvýšení mezd alespoň tak, aby to vyrovnalo očekávanou inflaci, bude zřejmě jen velmi málo.

I přes umírněný postoj odborů ale nezaměstnanost dále poroste. „Do konce roku je možné, že nezaměstnanost stoupne zhruba o necelé procento. Po Novém roce je ještě možné očekávat určitý pohyb nahoru, takže na začátku příštího roku bych očekával růst až do výše deseti procent. Neočekávám, že by to bylo více,“ míní ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Video Rozhovor s Jaroslavem Zavadilem a Petrem Šimerkou
video

Rozhovor s Jaroslavem Zavadilem a Petrem Šimerkou

Podle Zavadila ale bude situace ještě horší. „V první polovině roku 2010 ji (nezaměstnanost) odhadujeme mezi 11 až 12 procenty,“ varoval. Míst bude podle odborářů ubývat především ve stavebnictví. O práci by v tomto sektoru mohlo přijít až 40 tisíc lidí.

Zaměstnavatelé krizi zneužívají

Odboráře ale netrápí jen rostoucí nezaměstnanost. Nelíbí se jim také praktiky některých zaměstnavatelů, kteří krize zneužívají. Zaměstnance propustí pro nadbytečnost, v zápětí je ale najmou na dohodu o provedení práce. Pak již za pracovníky neodvádí třeba sociální pojištění.

Existenci tohoto problému potvrzuji ministerstvo práce a sociálních věcí, dodává ale, že bojovat proti zneužívání zaměstnanců a krize lze jen velmi těžko. „Dokázat, že se jedná o obcházení právních předpisů, je velmi obtížné. To by tam kontrolor z úřadu práce musel sedět celý týden,“ podotkl Šimerka. Alespoň částečně zachránit situaci ale podle něj mohou namátkové kontroly, kterých se již nyní hojně využívá.