Policisté vyjdou do ulic 9. prosince

Praha – Policisté už mají jasno v tom, kdy budou protestovat proti plánovanému snížení platů. Před úřadem vlády se sejdou ve středu 9. prosince. K demonstraci by se měli připojit také hasiči. Zda se demonstranti před úřad vlády ale dostanou, není jisté. Poté co v polovině října aktivisté Greenpeace vylezli až na střechu vládní budovy, panují tam zvýšená bezpečnostní opatření.

Plánované datum konání demonstrace potvrdil šéf policejních odborů Milan Štěpánek. „Ano, mohu to potvrdit. Bližší informace o způsobu (demonstrace) zatím nemám,“ uvedl. K protestu by se měli připojit také hasiči, o plánovaném datu konání ale zatím podle předsedy hasičského odborového svazu Zdeněk Jindřich Oberreiter zatím nevědí.

Policisté a hasiči chtějí demonstrovat kvůli plánovanému snížení platů státních zaměstnanců o čtyři procenta. To zavádí balíček protikrizových opatření, z platů státních zaměstnanců ukousne od 1. ledna. Odboráři varují, že snížení platů policistů povede k masivnímu odchodu příslušníků ze sboru a ke snížení bezpečnostního standardu. Policisté a hasiči si také stěžovali, že s nimi o chystaných škrtech v rozpočtu nechce jednat ministerstvo vnitra ani předseda vlády Jan Fischer.

Ministr vnitra Martin Pecina ovšem tvrdí, že výhrady odborářů ke snižování platů chápe. Výše platů však podle něj závisí na rozpočtu, o kterém on nerozhoduje. Odborářům doporučil, aby šli protestovat před sněmovnu, kde se bude projednávat rozpočet, a nikoliv před Strakovu akademii, tedy sídlo vlády. Štěpánek pak ale podotkl, že demonstraci nelze uskutečnit před sněmovnou, protože to zakazuje zákon.

S demonstrací před Strakovou akademií to ale zřejmě policejní odbory také nebudou mít jednoduché. Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením se tam například v druhé polovině října nedostali příznivci krajní pravice a nedávno odtamtud zásahový oddíl vykázal vědce, kteří přišli protestovat proti postupu Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.